Pastelowe wnętrza. Jak delikatne kolory wpływają na atmosferę przestrzeni?

0
29

Przeglądając kolorowe magazyny poświęcone aranżacji wnętrz, możesz zauważyć, że od kilku lat pastele stanowią jeden z wiodących trendów. Te rozbielone i delikatne kolory przypadną do gustu nie tylko romantyczkom, ale też wielu innym osobom. Wprowadzają bowiem do pomieszczenia subtelność i lekkość, stanowią ukojenie dla przestymulowanego układu nerwowego. Profesjonalni projektanci wnętrz uważają, że pastele pasują do pokoi utrzymanych w różnych stylach dekoratorskich. Z łatwością przemycisz je do sypialni w klimacie skandynawskim, minimalistycznym i romantycznym. Sprawdź, w jaki sposób pastelowe odcienie mogą poprawić Twoje samopoczucie i wspomóc zdrowie psychiczne!

Trend pastelowych kolorów

Pastelowe kolory od kilku sezonów wiodą prym w modzie i aranżacji wnętrz. Uchodzą za niezwykle subtelne i delikatne, dlatego nie powodują przebodźcowania nawet u osób o wysokiej wrażliwości przetwarzania sensorycznego. Jeśli planujesz wykorzystać pastele, urządzając mieszkanie, zwróć uwagę na najgorętsze trendy. Obejmują one takie odcienie jak pudrowy róż, miętowa zieleń, jasny błękit, waniliowa żółć i delikatna brzoskwinia. Niektórzy stawiają na proste rozwiązania i w celu zachowania najwyższej spójności, łączą ze sobą różne pastele. Inni przełamują je mocniejszymi akcentami. Pastele w aranżacji wnętrz najlepiej prezentują się w zestawieniu z lekkimi materiałami. Godnym uwagi rozwiązaniem wydają się zasłony, obrusy, pościele i poszewki na poduszki wykonane z lnu i satyny.

Urządzając mieszkanie, możesz pomalować ściany na pastelowo. Wspomniane kolory nie są przytłaczające, gdyż uchodzą za niezwykle delikatne. Ponadto mają w sobie świetlistość, dlatego odbijają promienie światła, optycznie powiększając pomieszczenie. Od kilku sezonów dużą popularnością cieszą się miętowe kuchnie, które chętnie pokazują celebryci w swoich mediach społecznościowych.

Jeśli zainteresowały Cię pastelowe wnętrza, przyjrzyj się meblom wypoczynkowym w tych rozbielonych kolorach. Kanapa tapicerowana w odcieniu pudrowego różu i lawendowe fotele stanowią doskonały przepis na przytulny salon.

Pastelowe dodatki i ściany z łatwością połączysz z różnymi stylami wnętrzarskimi. Wiele osób wprowadza je do pomieszczeń inspirowanych Skandynawią, minimalizmem, nowoczesnością i klimatem retro.

Jeśli marzy Ci się aranżacja wnętrz w pastelowych kolorach, wiedz, że symbolizują one spokój i relaks. Jasne, zgaszone barwy słyną z tego, że wyciszają układ nerwowy. Otaczając się nimi, zyskujesz optymistyczne nastawienie do życia. Zwiększasz też poziom przyjemnych emocji.

W tym roku królują takie odcienie pasteli jak pistacjowa zieleń, pudrowy liliowy i rozbielony koral. Ten ostatni może dodać Ci energii, dzięki której stawisz czoła licznym wyzwaniom.

Zaintrygowały Cię pastelowe wnętrza? Sypialnia w tych delikatnych kolorach działa kojąco na układ nerwowy, prowadząc do jego wyciszenia. Wspomniane barwy ułatwiają zatem zasypianie. Warto postawić również na odpowiedni materac. Toruń oferuje dostęp do artykułów sypialnianych od renomowanych producentów.

Psychologia kolorów – jak kolory wpływają na samopoczucie?

Psycholodzy zauważyli, że barwy, którymi się otaczamy, wywierają duży wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie. Mogą dodawać energii i motywować do działania, ale też wyciszać i uspokajać. Nie brakuje również kolorów, które uruchamiają najgłębsze pokłady kreatywności i sprzyjają opracowywaniu nowych rozwiązań. Barwy elementów wyposażenia wnętrz powinny być zatem dopasowane do naszych indywidualnych preferencji i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Pracujesz w branży kreatywnej i firma oczekuje od Ciebie nieszablonowych rozwiązań? Możesz wspomóc swój umysł, wprowadzając fioletowe elementy wystroju do biura. Do dyspozycji masz zarówno ciemną śliwkę węgierkę, jak i rozbielony odcień liliowy.

Z trudem wstajesz do pracy, a po przebudzeniu potrzebujesz dużo czasu, aby dojść do siebie? Czerwone akcenty w kuchni mogą dodać Ci energii, gdy przygotowujesz i jesz śniadanie.

Często działasz pod wpływem impulsu, przez co nie zawsze podejmujesz najlepsze dla siebie decyzje? Obniż poziom hormonów stresu, wprowadzając do wnętrza odcienie zieleni. Działają one wyciszająco na współczulny układ nerwowy, który odpowiada za reakcję uciekaj albo walcz. Jednocześnie aktywują układ przywspółczulny, który zapewnia równowagę emocjonalną. Dzieje się tak, ponieważ zieleń kojarzy się z naturą, spokojem i harmonią.

Jeśli pragniesz się uspokoić, dobrym rozwiązaniem okaże się również kolor niebieski. Możesz potraktować go jako barwę wiodącą lub drobny akcent w postaci dodatków dekoracyjnych.

Psycholodzy zalecają, aby ostrożnie podchodzić do czerni i brązu. Wspomniane barwy uchodzą wprawdzie za uniwersalne, ale mogą potęgować stany depresyjne, zwłaszcza u osób, które mają do nich predyspozycje. Drobne akcenty w tych ciemnych kolorach nadadzą wnętrzom elegancji i nowoczesności.

W ostatnich latach pastelowe wnętrza cieszą się ogromną popularnością i są często pokazywane w magazynach o tematyce home decor. Delikatne, rozbielone kolory słyną z tego, że wywierają korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Zapewniają bowiem spokój, harmonię i lekkość, dzięki czemu świetnie wypoczywamy w ich otoczeniu. Jasny róż, błękit, mięta czy wanilia przynoszą ukojenie, co jest szczególnie ważne we współczesnych czasach, gdy wielu z nas doświadcza przebodźcowania. Pastele w aranżacji wnętrz pozwalają się zrelaksować i ułatwiają zasypianie. Specjaliści zalecają, aby wprowadzić je do sypialni, salonów i pokoi dziecięcych.

Pastele wywierają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Wnętrza, w których zostały wykorzystane, cechuje spokój, harmonia i przytulność. Pamiętaj o tym, aby znalazło się w nich miejsce na wygodne materace. Toruń słynie z bogatej oferty artykułów sypialnianych, co pozwala dobrać produkty skrojone na miarę swoich potrzeb.

pastelowe-wnetrza-02

Przykłady pastelowych aranżacji – inspiracje do sypialni

Psychologia kolorów wskazuje na to, że pastele sprzyjają relaksowi. Specjaliści zachęcają, żeby wprowadzić je między innymi do swoich sypialni, aby wyciszyć układ nerwowy i łatwiej odpływać w objęcia Morfeusza. Godnym uwagi rozwiązaniem wydaje się pomalowanie ścian farbą w odcieniu bladego różu. Staną się one doskonałym tłem dla białych i złotych dodatków. Sypialnia zaś przeobrazi się w oazę spokoju i przypadnie do gustu romantyczkom. Jeśli często doświadczasz stresu w swojej pracy, postaw na ściany w miętowej zieleni, które pomogą Ci odzyskać wewnętrzną równowagę. Pasują do białych i jasnoszarych mebli, które optycznie powiększają pomieszczenie.

Pastelowe wnętrza nabiorą przytulności dzięki przemyślanym tekstyliom i dodatkom. Twojej szczególnej uwadze polecamy pościel z bawełny i lnu, która występuje w takich odcieniach jak blady róż, mięta, błękit i jasny żółty. Dokup do niej poduszki dekoracyjne w pastelowych kolorach. Możesz postawić na poszewki w welurze i aksamicie. Puszysty dywan w odcieniu miętowym, liliowym i błękitnym dopełni aranżację.

Pastelowe wnętrza przepięknie wyglądają w zestawieniu z meblami w stylu skandynawskim. Białe i jasnoszare szafy, komody i łóżka potęgują wrażenie przestronnej sypialni. W celu wzmocnienia tego efektu powieś nad nimi lustra w białych, złotych lub różowych ramach, które dodatkowo odbijają światło. Ściany udekoruj obrazami akwarelowymi o wybranej przez siebie tematyce. Godnym uwagi rozwiązaniem wydają się także pastelowe plakaty w stylu retro.

W Twojej sypialni nie może zabraknąć nocnego stolika, na którym postawisz lampkę nocną ozdobioną abażurem w pastelowych barwach. Wystrój uzupełnij żywymi roślinami w doniczkach w pudrowym różu.

Poniżej znajdziesz przykładowe aranżacje sypialni w pastelowych kolorach, które potraktuj jako luźne inspiracje.

  • Pudrowy róż na ścianie i w pościeli, łóżko z białą ramą, lustro w złotej oprawie i kryształowy żyrandol – stawiając na nie, wprowadzisz do sypialni romantyczny klimat.
  • Miłośnikom stylu skandynawskiego polecamy białe meble, miętowe ściany i dodatki dekoracyjne.
  • Jeśli pragniesz zasmakować bliskości natury, postaw na pistacjowe dodatki, białe meble i jasne drewno.

Kup przemyślane dodatki, takie jak pastelowa pościel i narzuta na łóżko. Toruń zapewnia dostęp do najlepszych tekstyliów sypialnianych, które można regularnie prać w pralce.

pastelowe-wnetrza-03

Jak łączyć pastele z innymi kolorami? Wskazówki dotyczące harmonii kolorystycznej

Wiele osób zastanawia się, jak łączyć pastele z innymi kolorami, aby stworzyć harmonijne wnętrza. Warto podejść do tego zagadnienia w sposób przemyślany. Pastele słyną z tego, że są bardzo delikatne, przez co łatwo można je przyćmić zbyt mocnymi kolorami. Jeśli chcesz tego uniknąć, skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Monochromatyczne wnętrza zawsze pozostają spójne i eleganckie. Wszystko w nich ze sobą współgra. Z tego względu zachęcamy Cię, abyś wybrał jeden wiodący kolor pastelowy, a następnie poruszał się w obrębie jego różnych odcieni.

Pastele przepięknie łączą się z neutralnymi, jasnymi kolorami. Możesz je bez obaw zestawić z bielą, jasną szarością, śmietanką, ecru i beżem.

Pastele to rodzina kolorów, w której panuje harmonia. Z tego względu wszystkie odcienie, które do niej należą, pasują do siebie. Śmiało łącz ze sobą pudrowy róż, liliowy, miętę i błękit.

Czy zgaszone pastele można łączyć z nasyconymi kolorami? Jest to dobry pomysł, ale przy jego realizacji trzeba zachować wyczucie. Np. rozbielona żółć pasuje do butelkowej zieleni, błękit zaś pozostaje kompatybilny z kobaltem.

Urządzając wnętrza, stosuj zasadę 60-30-10. Wybierz jeden dominujący kolor (60%), drugi uzupełniający (30%) i trzeci jako akcent (10%).

.

Pastele świetnie sprawdzają się nawet przy ciemnej ramie łóżka. Toruń gwarantuje dostęp do różnych rozwiązań, spośród których z pewnością znajdziesz idealne dla siebie.

Dlaczego warto postawić na pastele? Podsumowanie

Najlepiej czujesz się, przebywając w harmonijnych, eleganckich i przytulnych wnętrzach? Wprowadź do pomieszczenia pastelowe kolory, które zapewnią pożądany przez Ciebie efekt. Ze względu na swoją subtelność i uniwersalność doskonale współgrają z różnymi stylami dekoratorskimi. Pastele są stosunkowo jasne, dlatego optycznie powiększają pomieszczenia i je rozświetlają. Przebywając w ich otoczeniu, obniżysz poziom hormonów stresu.