Problem Nowego Pokolenia Bóle Kręgosłupa. Operacje kręgosłupa za i przeciw?

0
1115

Z pozoru wydawać by się mogło, iż bóle kręgosłupa to domena starszych i schorowanych osób. Jak się jednak okazuje, do lekarzy z tego rodzaju problemem trafiają coraz młodsze osoby. Można więc powiedzieć, iż jest to problem społeczny wywołany obecnie panującym stylem życia. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy i jak można poradzić sobie z tego typu problemami w tak młodym wieku.

Z pozoru wydawać by się mogło, iż bóle kręgosłupa to domena starszych i schorowanych osób. Jak się jednak okazuje, do lekarzy z tego rodzaju problemem trafiają coraz młodsze osoby. Można więc powiedzieć, iż jest to problem społeczny wywołany obecnie panującym stylem życia. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy i jak można poradzić sobie z tego typu problemami w tak młodym wieku.

Przyczyny występowania bólu kręgosłupa u nowego pokolenia

Młodzież i młodzi dorośli coraz częściej zgłaszają się z tego rodzaju problemem głównie przez niewłaściwy tryb życia. Dolegliwości kręgosłupa mogą być uwarunkowane genetycznie, być powikłaniami pooperacyjnymi lub w przypadku kobiet mogą pojawić się po wymagającym porodzie. Główne przyczyny pojawiania się dolegliwości kręgosłupa w młodym wieku to jednak przede wszystkim siedzący tryb pracy i wielogodzinne spędzanie czasu przed komputerem. Obecny styl życia wymaga od młodych ludzi spędzania wielu godzin każdego dnia w jednej pozycji, która nie jest sprzyjająca dla naszej postawy. Do tego brak ruchu i jakichkolwiek aktywności fizycznych sprawia, że w przypadku młodych ludzi nierzadko dochodzi do pojawienia się wad postawy i dolegliwości bólowych.

Operacje kręgosłupa – czy warto się zdecydować?

Obecnie do dyspozycji pacjentów jest wiele innowacyjnych technik uśmierzania bólu kręgosłupa. Jedną z najbardziej popularnych metod są endoskopowe operacje. Takie rozwiązanie pozwala w nieinwazyjny sposób pomóc osobie, która boryka się z uciążliwym bólem. Dzięki temu codzienne funkcjonowanie nie jest już utrudnione i co ważne, można ponownie w pełni cieszyć się życiem.

Endoskopowe operacje – zastosowanie

Metoda endoskopowa może zostać wykorzystana w wielu przypadkach. Głównie jest ona zalecana pacjentom, u których występuje przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym. Bardzo często wskazaniem do tej metody są również patologie kręgosłupa na wszystkich poziomach, stenozy kanału kręgowego i otworu międzykręgowego, przerost więzadła żółtego oraz zespół ogona końskiego. Endoskopia to również metoda wykorzystywana w przypadku osób, które były już poddane innym operacjom kręgosłupa. Metoda ta lepiej sprawdzi się bowiem w przypadku operacji powtórnych lub kontrolnych z uwagi na bliznowacenie.

Przebieg zabiegu 

Endoskopia, której celem jest uśmierzenie bólu kręgosłupa to nieinwazyjna metoda, w której wykorzystuje się innowacyjne i zaawansowane technologicznie systemy operacyjne, jakie stosowane są w nowoczesnej chirurgii kręgosłupa. Metoda ta pozwala wyleczyć wszelkiego rodzaju patologie w odcinku lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa. Z wykorzystaniem tej formy leczenia możliwe jest pozbycie się niemal każdego przypadku przepukliny i stenoz kręgosłupa. Zabieg wykonuje się w sali operacyjnej. Do jego przeprowadzenia wykonuje się niewielkie nacięcie o szerokości około 1 cm. Lekarz odsuwa tkanki, które otaczają zmianę powodującą ból. Do pola zabiegowego wprowadzany jest endoskop i wówczas odbywa się właściwa część całego zabiegu. Endoskopowe operacje nie niosą za sobą skutków ubocznych. Po zabiegu pozostaje jedynie niewielka blizna na szerokość cięcia, czyli 1 cm. Leczenie kręgosłupa warto później wesprzeć poprzez wdrożenie rehabilitacji pooperacyjnej.

Endoskopowe operacje – korzyści dla pacjenta

Zalet wynikających z poddania się temu zabiegowi jest bardzo wiele. Przede wszystkim jest to krótki okres rekonwalescencji. Pacjenci mogą wrócić do domu już na drugi dzień po operacji, a rehabilitacja pooperacyjna trwa zwykle od czterech do maksymalnie sześciu tygodni. To oczywiście nie wszystko. Tego rodzaju operacje kręgosłupa to również przede wszystkim nieinwazyjność. Lekarz nie narusza mięśni, więzadeł i kości. Podczas zabiegu wykonywane jest jedynie niewielkie nacięcie do maksymalnie 1 cm. Zabieg związany jest z bardzo niskim ryzykiem zakażenia, bowiem lekarz niemal w ogóle nie ingeruje w tkanki pacjenta. Takie rozwiązanie to również świetna alternatywa dla osób, które z uwagi na wiek lub dotychczas przebyte choroby nie mogłyby poddać się klasycznej operacji.