Liczba kondygnacji jest jedną z ważnych kwestii do rozważenia przy wyborze odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego. Jeśli zamierzamy zakupić projekt gotowy ze strony internetowej, możemy od razu zapoznać się z różnymi propozycjami i wybrać taki, który będzie mógł spełnić nasze wymagania w pełni. Czy wybrać wtedy dom parterowy, z użytkowym poddaszem czy piętrowy?
Najczęściej liczbę kondygnacji rozważamy w kontekście przestrzeni, jaką możemy uzyskać w naszym domu. Wtedy, gdy dom jest wyższy, może znaleźć się w nim więcej pokojów, dlatego będzie on bardziej odpowiedni dla dużej rodziny. Jednak musimy też pamiętać o tym, że taka, a nie inna liczba kondygnacji domu, będzie miała również wpływ na inne sprawy.
Powierzchnia zabudowy
Jedną z podstawowych różnic związanych z liczbą kondygnacji pomiędzy różnymi projektami budynków jest ich powierzchnia zabudowy. Gdy porównamy dom parterowy, z użytkowym poddaszem oraz piętrowy o takim samym metrażu, ten pierwszy będzie musiał zająć największą powierzchnię na działce. Łatwiej będzie za to z projektami domów z poddaszem użytkowym oraz piętrowych, ponieważ wtedy na stosunkowo niewielkiej powierzchni zmieścimy więcej pomieszczeń.
Właśnie dlatego na nietypowych działkach, które są małe czy wąskie, trudno wybudować większy dom parterowy. Projekt domu parterowego sprawdzi się wtedy jedynie, gdy ma mieć on mniejszy metraż.
fot. Projekt domu z pracownia-projekty.dom.pl
Koszty budowy
Także wpływa na nie liczba kondygnacji. Największe koszty to fundamenty oraz dach, ale również dużo zapłacimy za pozostałe elementy. Przykładowo, większy dom parterowy będzie często droższy od tego mniejszego z użytkowym poddaszem, ponieważ ten pierwszy wymaga większej powierzchni fundamentów. Jednak fundamenty te mogą być cieńsze, co powoduje, że koszty się wyrównują. Gdy chodzi o koszty budowy dachu, tutaj na cenę wpływa głównie jego stopień skomplikowania. Za dach dwuspadowy zapłacimy mniej niż za wielospadowy. Oczywiście, w domach z kondygnacjami musimy też doliczyć koszty schodów.
Wobec tego powinniśmy zapoznać się dokładnie z kosztorysami konkretnych projektów domów, aby mieć pewność, z jakimi kosztami będziemy musieli się liczyć.
Koszty eksploatacji
Nie możemy też zapominać o kwestii kosztów eksploatacji budynków, a w szczególności ogrzewania, ponieważ to ono wymaga najwyższych wydatków. Eksperci wskazują, że w przypadku domów z różnymi kondygnacjami o powierzchni do około 130 metrów kwadratowych nie ma dużych różnic kosztowych w ogrzewaniu. Są one zauważalne dopiero wtedy, gdy domy są duże i mają ponad 200 metrów kwadratowych. Wtedy najbardziej ekonomiczne są domy z użytkowym poddaszem.
Warto przy tym wskazać, że nawet projekty domów mniejszych mogą dać budynek, który będzie droższy w utrzymaniu. Pamiętajmy, że prosta i zwarta bryła jest tutaj podstawą, ponieważ wtedy ciepło nie będzie tak szybko uciekało z budynku.