Rozwód z orzeczeniem o winie – co oznacza dla współmałżonków?

0
1825

Wiele osób, których ścieżki się rozchodzą, a więzi małżeńskie przestają istnieć, chce za wszelką cenę rozwodu z orzeczeniem o winie drugiej strony. Jakie korzyści wiążą się z takim rozwiązaniem?

Kiedy sąd orzeknie rozwód z orzeczeniem o winie?

Do rozwodu niezbędne jest zaistnieje trwałego pożycia małżeńskiego. W takiej sytuacji jedna ze stron może złożyć pozew rozwodowy. Aby sąd rozważył orzeczenie rozwodu, muszą wystąpić łączne przesłanki takie jak:

  • rozpad więzi gospodarczej – prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, budżetu domowego, robienie zakupów itp.;
  • rozpad więzi fizycznej – ustanie kontaktów seksualnych pomiędzy małżonkami;
  • rozpad więzi emocjonalnej – pozytywne emocje względem współmałżonka, uczucie miłości itp.

Sąd, analizując wniosek rozwodowy, przyjrzy się, czy na wniosek rozstania nie ucierpią małoletnie dzieci małżonków. Jednak samo posiadanie wspólnego potomstwa nie jest jeszcze przesłanką, która uniemożliwi udzielenie rozwodu osobom, których więzi się całkowicie i nieodwracalnie rozpadły.

Wina – czym jest w ujęciu prawniczym?

Zgodnie z treścią art. 57 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Rozpad pożycia musi więc wyraźnie leżeć po którejś ze stron.

Winą za rozpad związku małżeńskiego obarcza się osobę, która:

  • nie wywiązuje się ze zobowiązań małżeńskich;
  • łamie normy współżycia społecznego.

W takich sytuacjach sąd orzeknie rozwód z orzeczeniem o winie, jeżeli stwierdzi, że jedna ze stron ma świadomość, że swoim zachowaniem doprowadzi do rozkładu pożycia, a więc zna skutki swojego postępowania.

Rozwód z orzeczeniem o winie a alimenty na współmałżonka

O ile zasądzenie alimentów na wspólne dzieci w przypadku rozwodu jest sprawą dość zrozumiałą i oczywistą, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach sąd może orzec o alimentach na współmałżonka. Aby tak się stało, muszą nastąpić określone przesłanki. Przede wszystkim małżonek, który oczekuje alimentów od drugiej strony, musi wystąpić z takim wnioskiem do sądu. Istotne jest również to, czy na skutek rozwodu współmałżonka domagającego się alimentów czeka gorsza sytuacja materialna niż dotychczas – nie wystarcza mu środków na pokrycie wszystkich potrzeb życiowych. Jeżeli ten argument nie znajdzie realnego uzasadnienia, sąd nie zasądzi alimentów na jednego z małżonków. Warto dodać, że alimenty na małżonka to kwota rzędu kilkuset złotych.

Więcej o rozwodach przeczytasz na blogu Pewny-prawnik pod adresem https://pewny-prawnik.pl/blog/45/rozwod-z-orzeczeniem-o-winie.