Ślub za granicą – to łatwiejsze, niż myślisz!

0
2410

Wiele młodych par marzy o wzięciu ślubu za granicą. Malownicze widoki, gorące plaże, piękne góry i najcudowniejsze miasta świata – wybór jest potężny. A my dziś planujemy udowodnić Wam, że to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać

Koszty

Nie jest żadną tajemnicą, że ślub i wesele w Polsce, to potężne koszty. Wbrew pozorom, ślub za granicą może okazać się mniejszym wydatkiem, niż ten na miejscu. Wszystko zależy od planów i organizacji. Istotnym – jeśli nie najważniejszym – czynnikiem jest liczba zaproszonych gości i decyzja, po czyjej stronie pozostają koszty ich podróży i noclegów. Dla przykładu – ślub w malowniczym Wiedniu, wliczając koszty kilku dni pobytu na miejscu, to około 15 tysięcy złotych; ślub na Karaibach z ceremonią ślubną na plaży, oprawą, mistrzem ceremonii, dekoracjami, tortem, winem, kwiatami, krótką sesją fotograficzną i kolacją dla nowożeńców, to około 13 tysięcy złotych.

Wiele zależy od organizacji – jeśli zadbacie, np. o ślubne stroje na miejscu i wyszukacie bilety lotnicze w korzystnych cenach, koszty wcale nie przerażają.

Dokumenty

Ślubu za granicą może udzielić rezydujący w danym kraju polski konsul. Taką potrzebę należy zgłosić we właściwym konsulacie na minimum 2 miesiące przed planowanym terminem uroczystości. Może go udzielić również lokalny pracownik Urzędu Stanu Cywilnego. Kwestie dokumentów regulują przepisy w danym kraju. Wszystkiego na ten temat dowiedzieć się można za pośrednictwem MSZ. Tam również udzielane są informacje, jakich formalności należy dopełnić, aby ślub był ważny w Polsce.

Na pewno dokumentami, bez których się nie obejdzie są akty urodzenia (odpisy), dowody osobiste (w krajach na terenie Unii Europejskiej), paszporty (poza UE), wizy (jeśli są konieczne) i zaświadczenie o prawnej zdolności do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski, które uzyskać można w lokalnym Urzędzie Stanu Cywilnego.

Wszystkie dokumenty muszą być koniecznie przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza. Akt ślubu wydawany jest w języku kraju, w którym został zawarty i aby złożyć go w polskim USC, konieczne jest przetłumaczenie go przez tłumacza przysięgłego na język polski.

Za granicą można również wziąć ślub kościelny. Tu wymagany będzie akt chrztu i informacja o pozostałych sakramentach oraz pozwolenie proboszcza swojej parafii na wzięcie ślubu w innym miejscu. Przeważnie wymagane jest także zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich.

Gdzie najlepiej?

Młodzi obierają dwie drogi – piękne, europejskie miasta lub egzotyczne wyspy. Te pierwsze to przeważnie romantyczny Rzym, malowniczy Wiedeń, piękny Paryż, Wenecja i Praga. Te drugie natomiast to Karaiby, Hawaje, Mauritius i Malediwy. Coraz większą popularnością cieszy się również Tajlandia oraz Indonezja.

Z pomocą czy bez?

Jeśli organizacja napawa was lękiem, można skorzystać z usług jednej z wielu firm, organizujących śluby za granicą. Specjalizują się w określonych destynacjach i są w stanie zorganizować na miejscu wszystko. Od ślubnych kreacji, przez oprawę, dekoracje, muzykę, przyjęcie i spełnienie wszystkich waszych oczekiwań. Oznacza to oczywiście zwiększenie kosztów, ale w zamian za to, jedyne co musicie zrobić, to stawić się w wyznaczonym miejscu i powiedzieć sakramentalne TAK.

Warto czy nie warto?

W naszej subiektywnej opinii, zdecydowanie tak. Słychać głosy tradycjonalistów, którzy hołdują wielkim przyjęciom i dwudniowym weselom na miejscu – i nie ma w tym nic złego. Coraz częściej jednak młodzi wolą skromniejszą oprawę, mniej gości (tylko tych najbliższych), ale za to scenerię jak z bajki i niezapomniane przeżycia w najcudowniejszych miejscach na ziemi.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.pansamolocik.pl