Zakup działki pod budowę domu – na co zwrócić uwagę?

0
2833

Podstawą przy budowaniu domu jest zakup odpowiedniej działki. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego terenu, tak by w pełni sprostał oczekiwaniom i umożliwił realizację danego projektu

Stan prawny

Pierwszą kwestią powinno być sprawdzenie stanu prawnego działki. Szczegółowe informacje o właścicielu lub właścicielach, a także te dotyczące nieruchomości znajdują się w księgach wieczystych gruntu. Odpis z księgi wieczystej może uzyskać każdy, kto uda się do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym. W wypisie należy sprawdzić czy hipoteka działki jest wolna czy obciążona, szczególnie, jeśli cena danej działki jest bardzo atrakcyjna – może to być właśnie rezultatem obciążonej hipoteki. Na działce mogą być także ustanowione służebności, między innymi służebność drogowa. Informacje o wszelkich roszczeniach również znajdują się w księdze wieczystej.

Dostępność do drogi

Dla kupującego działkę najkorzystniejsza jest sytuacja, w której znajduje się ona bezpośrednio przy drodze publicznej. Jeżeli nieruchomość położona jest w oddaleniu od drogi publicznej, należy postarać się o służebność po drodze sąsiada. Niekiedy może wystąpić także konieczność wytyczenia nowej drogi publicznej do wybranej działki, co jednak wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi.

Sąsiedztwo i okolica działki

Lokalizacja ma często znaczący wpływ na wybór działki przez przyszłych właścicieli. Decyduje o jakości życia mieszkańców oraz o wartości rynkowej samej nieruchomości. Wybierając działkę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dojazd – sprawdzić, w jakiej odległości od miasta znajduje się nieruchomość. Zaciszna lokalizacja zapewni bardziej komfortowe warunki mieszkalne, ale jednocześnie będzie wymagała dłuższego dojazdu do pracy czy do centrum miejscowości. Należy zwrócić także uwagę na to, czy droga jest twarda czy gruntowa, co będzie mieć szczególny wpływ na komfort jazdy w czasie intensywnych opadów deszczu oraz zimą. Nie bez znaczenia jest także możliwość i szybkość dojazdu komunikacją miejską oraz ilość dostępnych połączeń. Oprócz lokalizacji istotne jest także sąsiedztwo. Warto zorientować się, czy w pobliżu znajdują się sklepy, przedszkola czy szkoły, a także jak daleko jest do najbliższej przychodni czy poczty. Dobrze też zwrócić uwagę na ewentualne występowanie obiektów uciążliwych, takich jak zakłady przemysłowe generujące hałas i nieprzyjemny zapach.

Warunki geologiczne działki

Zakup działki pod budowę domu nie może się odbyć bez uwzględnienia warunków geologicznych, które mają ogromne znaczenie przy wyborze i adaptacji projektu domu. Niekiedy warunki geologiczne na danej działce uniemożliwiają bowiem zrealizowanie danego przedsięwzięcia lub wymagają dodatkowych nakładów finansowych. W przypadku, gdy działka znajdzie się w terenie osuwiskowym czy na terenie wysokiego poziomu wód gruntowych, posadowienie budynku bezpośrednio na fundamentach jest niemożliwe. Rozwiązania konstrukcyjne, takie jak, np. pale niosą zaś ze sobą ogromne nakłady finansowe. Działka może się okazać także nierówna, a tym samym będzie wymagać dużych nakładów na roboty ziemne. Zbadanie, na jakim terenie leży działka, na pewno okaże się pomocne przy podjęciu decyzji o zakupie i pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie budowy. Pełne informacje można uzyskać dopiero na podstawie badań geologicznych, które są dosyć kosztowne. Istnieje jednak możliwość otrzymania wstępnych danych poprzez warunki zabudowy czy wypis z miejscowego planu zagospodarowania.

Orientacja względem stron świata

Na zakup działki pod budowę domu może też wpłynąć orientacja względem stron świata. Najbardziej korzystne warunki nasłonecznienia niewątpliwie panują na działce leżącej po stronie południowej drogi, kiedy to pomieszczenia pomocnicze i główne wejście umieszczone są od ulicy, a część mieszkalna znajduje się w nasłonecznionej, zacisznej części. Najlepiej wybierać takie działki, w których istnieje możliwość zaprojektowania ogrodu i pokojów sypialnianych od wschodu, co pozwoli na lepszą ochronę przed najczęściej występującym w Polsce wiatrem zachodnim, a jednocześnie zapewni nasłonecznienie.