Dom Rydygiera w opłakanym stanie. Przed nim jednak lepsza przyszłość

0
1227

Trwają prace przy odbudowie dworku w Dusocinie w powiecie grudziądzkim, miejscu urodzenia Ludwika Rydygiera – jednego z ojców współczesnej chirurgii!

W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci Rydygiera, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt o wartości blisko 5 milionów złotych koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa. Zakończyły się już prace przy odtwarzaniu konstrukcji dachu. Dziś (19 czerwca) marszałek Piotr Całbecki weźmie udział w uroczystości zawieszenia wiechy.

– Nasze parki krajobrazowe to nie tylko wielkie bogactwo przyrodnicze, ale również bogactwo historyczne i kulturowe. Na tych atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie obszarach znajdziemy mnóstwo cennych pamiątek historii. Ludwik Rydygier, jeden z pionierów nowoczesnej medycyny, jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

(fot. Andrzej Goiński/dla UWKP)
(fot. Andrzej Goiński/dla UWKP)

W dusocińskim dworku powstaną ośrodek edukacji ekologicznej oraz izba pamięci wybitnego lekarza. Obecnie zakończono już prace ciesielskie przy odtwarzaniu konstrukcji dachu. Jesienią obiekt znajdzie się w stanie surowym zamkniętym. W budynku zostanie zachowany układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej, adresowanej głównie do młodzieży. Każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po Ludwiku Rydygierze.

(fot. Andrzej Goiński/dla UWKP)
(fot. Andrzej Goiński/dla UWKP)

Nowe oblicze zyska także dziewięciohektarowy teren wokół obiektu, na którym trwają obecnie prace porządkowe. Przestrzeń posłuży na stworzenie sadu owocowego oraz zagród dla owiec i bydła. W sadzie zostaną odtworzone dawne gatunki drzew owocowych, w szczególności jabłoni, popularnych na Pomorzu przed stu laty. Nasadzenia planowane są jesienią. W związku z tym projektem powstał pierwszy tom książki wydanej przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą „Dawne odmiany drzew owocowych w Polsce”.

Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 miliona złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego