W końcu! Zakończyła się rewitalizacja budynków Fundacji „Ducha” w Toruniu. To niewątpliwie ważne wydarzenie, gdyż tak nietypowe metody rehabilitacyjne jak wspinaczka górska i hipoterapia wymagają odpowiednich warunków i przystosowanych pomieszczeń.
Decyzja o remoncie budynków zapadła pięć lat temu. Powód rozpoczęcia prac był prosty – zły stan techniczny oraz rosnące zapotrzebowanie na różne formy terapii. Powiększała się też liczba podopiecznych, co zmusiło władze Fundacji do podjęcia prac budowlanych. W ten sposób naprawiono historyczny budynek stowarzyszenia, przebudowano stajnię oraz zbudowano krytą ujeżdżalnię.
Budynek główny, z racji swojej zabytkowości, został zmodernizowany zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków. To pozwoliło zachować charakter oraz detale snycerskie drewnianej elewacji. Budynek został odpowiednio zabezpieczony termo-izolacyjnie oraz przeciwko pożarom. Stare pomieszczenia, które się w nim znajdowały zamieniono na szatnie, sanitariaty, sale terapeutyczne, gabinety biurowe, świetlicę, salę spotkań, zaplecze socjalne, archiwum, magazyny a także sale gabinet lekarski.
Zupełnie inne oblicze zyskała fundacyjna stajnia. Powstała w obrysie dotychczasowego budynku głównego, co wymagało zmiany układu pomieszczeń. W stajni znalazło się 20 komfortowych stanowisk dla koni, a ponadto także paszarnia siodlarnia, warsztaty, magazyny, sanitariaty i pomieszczenia dla pracowników oraz wolontariuszy. W obrysie budynku głównego znajduje się także arena do hipoterapii oraz ścianka wspinaczkowa do terapii ruchowej. Ponadto osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami mogą odpocząć na specjalnie dla nich przygotowanych trybunach.
Nie do poznania zmieniła się także dawna wiata garażowa. Teraz znajduje się tam gabinet do kinezyterapii, pomieszczenie socjalne, magazyn, szatnia oraz sanitariat. Dawna wiata jest wyposażona w system pomp ciepła z kolektorem pionowym, a to zapewnia ogrzewanie wszystkim budynkom fundacji.
Przed „Duchami” ostatni etap prac – roboty wykończeniowe, które nie powinny trwać długo. W siedzibie trzeba jeszcze zmienić ogrodzenie, zagospodarować tereny wokół budynków oraz przeprowadzić remont dziedzińców, traktów i dróg komunikacyjnych. Całkowity koszt modernizacji wynosi 10 milionów złotych. Władze Fundacji wystarały się o pozyskanie sześciu milionów złotych w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe środki przekazało miasto, działając zgodnie z Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Torunia w latach 2007-2015.