W dobie globalnych konfliktów i narastających problemów na tle wielonarodowościowym narodziła się chęć dosadnego pokazywania swojego przywiązania do ojczyzny, patriotyzmu i pamięci o historycznych wydarzeniach i postaciach. Służącym do tego elementem stała się odzież. Okazuje się jednak, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy na temat znaczenia prezentowanych na sobie symbolach
Od kilku lat możemy dostrzec jasną zmianę myślenia wśród młodych osób, a żeby ujrzeć dowodów wystarczy udać w miejsca, gdzie nie brakuje młodego pokolenia, na przykład na mecze piłkarskie. Nie ma mowy o wstydzie z bycia Polakiem, a wręcz przeciwnie, wielu podkreśla dumę ze swojej ojczyzny w całkiem nowatorski sposób. Moda na odzież patriotyczną szturmem opanowała całą Polskę, a chętnych noszenia ubrań z symbolami ojczyzny nie brakuje.
Jak udało się dostrzec dwóm studentkom trzeciego roku pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, taka forma patriotyzmu znalazła szczególne uznanie wśród kibiców Elany Toruń. Agnieszka Wiśniewska oraz Daria Szachewicz postanowiły zbadać wiedzę kibiców Elany z zakresu historii w stosunku do prezentowanych przez nich symboli patriotycznych. Niestety, wyniki nie były zadowalające.
– Inspiracją projektu było spotkanie kibica Elany, który miał na sobie bluzę z „Polską walczącą” – powiedziała Agnieszka Wiśniewska. – Zastanawiałyśmy się, czy on ma jakąś wiedzę na ten temat. Dlatego postanowiłyśmy wybrać się na mecz Elany i zapytać tych ludzi, dlaczego noszą takie bluzy, czy mają jakąś świadomość historyczną, czy po prostu lubią je nosić, bo panuje taka moda.
Jak się okazało, nie wielu odpytanych potrafiło wyjaśnić znaczenie historyczne czy symbolikę przedstawianych elementów. Wiedza historyczna tych osób była niepokojąco niska.
– Większość z tych ludzi nie ma żadnego pojęcia na temat tej historii – dodaje Agnieszka Wiśniewska. – Noszą te bluzy, bo po prostu im się podobają. Byłam też z koleżanką w sklepie dla fanatycznych kibiców Elany Toruń, który znajduje się przy ulicy Mickiewicza. Obsługująca pani powiedziała nam, że składają oni grupowe zamówienia zamówienia na ten sam typ koszulki. Kibice Elany dzielą się na mniejsze grupy, które przychodząc na mecze w jednakowych koszulkach, podkreślają swoją przynależność do danej grupy.
Studentki nie zamierzają poprzestać na badaniach. W celu uzupełnienia swojej wiedzy wszyscy entuzjaści patriotycznej młodzieży mogą wziąć udział w specjalnym wykładzie. To będzie świetna okazja na poznanie historii i zagłębienie się w pochodzenie takich symbolów. Wykład o tytule „Popularne symbole patriotyczne a ich rola i znaczenie w kontekście historycznym” odbędzie się 10 stycznia o godzinie 18:30 w sali nr IV na Wydziale Nauk Pedagogicznych. Poprowadzi go historyk oraz pedagog Paweł Binkowski.