Rowery należą do przedmiotów, które cieszą się popularnością wśród złodziei, ponieważ są stosunkowo drogie i łatwo jest je ukraść, po prostu nimi odjeżdżając. Dlatego każdy posiadacz roweru powinien dobrze zabezpieczyć się przed kradzieżą, zarówno kupując odpowiednie zabezpieczenia, jak i stosując się do zasad bezpiecznego parkowania pojazdu
Zabezpieczenia rowerowe
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych zabezpieczeń, przy czym najpopularniejszymi są linki zabezpieczające, łańcuchy, U-locki i zabezpieczenia składane.
Linki zabezpieczające są wykonane ze stalowej plecionki powleczonej tworzywem sztucznym. Są najczęściej spotykanym zabezpieczeniem rowerowym, ponieważ są tanie i łatwo zabrać je ze sobą. Niestety zapewniają słabą ochronę przed kradzieżą, złodziej nie będzie miał większego problemu z przecięciem takiej linki za pomocą nożyc do cięcia metalu. Dlatego nadają się głównie do najtańszych rowerów lub jako zabezpieczenie dodatkowe służące na przykład do przypięcia kół.
Łańcuchy do przypinania rowerów są dużo grubsze i mocniejsze od linek. Wykonane są z wytrzymałych stalowych ogniw i solidnego zamka. Z tego powodu dużo trudniej je przeciąć. Największą wadą tego zabezpieczenia jest jego znaczna waga, najczęściej wynosząca od 2 do 4 kilogramów. Sprawia to, że wożenie łańcucha razem z rowerem może być niewygodne podczas codziennego używania. Dlatego wiele osób używa go do przypinania roweru w miejscach, gdzie mogą zostawić łańcuch na przykład pod blokiem lub miejscem pracy.
Kompromisem pomiędzy łatwością przewożenia linek i wytrzymałością łańcuchów są U-locki i zabezpieczenia składane. U-locki to grube stalowe pałąki w kształcie litery U połączone z zamkiem, a zabezpieczenia składane zbudowane są ze składanych stalowych paneli połączonych nitami. Wadą U-locków jest to, że nie są elastyczne i mogą być mniej wygodne w używaniu. Natomiast w przypadku zabezpieczeń składanych ich najsłabszym elementem są nity, które łatwiej jest przeciąć niż stalowe panele.
Bezpieczne parkowanie roweru
Oprócz wyboru właściwego zapięcia roweru należy pamiętać o tym, że parkowanie w odpowiednich miejscach również może zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży. Jakie lokalizacje są najbezpieczniejsze? Oczywiście dobrze byłoby zostawiać rower tylko na strzeżonych parkingach, gdzie cały czas byłby pilnowany przez stróża, ale w praktyce jest to niemożliwe. Dlatego bezpiecznym wyborem jest pozostawianie go w ruchliwych, najlepiej monitorowanych miejscach. Ciągła obecność innych osób, tak jak obecność kamer znacznie ograniczają możliwości złodzieja, szczególnie w przypadku mocnych zabezpieczeń. Pamiętajmy też, że rowerzystów, tak samo jak innych uczestników ruchu drogowego, obowiązują przepisy dotyczące parkowania roweru, które nakładają na nich pewne ograniczenia.
Ważną kwestią jest również przechowywanie roweru w nocy. Rowerzyści mieszkający w domach jednorodzinnych mają ułatwione zadanie i mogą po prostu schować rower do piwnicy lub garażu. Osoby mieszkające w bloku są w trudniejszej sytuacji, najbezpieczniejszym wyborem dla nich będzie trzymanie go w mieszkaniu. Jednak nie zawsze jest to możliwe, często jedynym wyborem jest schowek lub wspólna piwnica. W takim przypadku należy pamiętać o przypięciu roweru tak jak podczas pozostawiania go na zewnątrz.