Toruń to pierwsze polskie miasto, które nawiązało współpracę w ramach projektu „Bankowcy dla edukacji”, realizowanego przez Związek Banków Polskich i Fundację Warszawski Instytut Bankowości. Czym jest ta inicjatywa?
Program przeznaczony jest dla wszystkich typów szkół (z uwzględnieniem osób najmłodszych) i innych grup społecznych, w tym seniorów. Głównym zadaniem jest skuteczna realizacja edukacji finansowej i podnoszenie świadomości o roli cyberbezpieczeństwa.
Skuteczna realizacja powszechnej edukacji finansowej wymaga szerokich działań. Program przewiduje edukację „online” i w formie warsztatów tradycyjnych. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, konieczne jest wsparcie samorządów.
– Z satysfakcją jako pierwsze miasto w Polsce włączamy się w tę inicjatywę – mówił Prezydent Miasta Torunia, Michał Zaleski. – Korzyści wynikające z tego programu są ogromne.
Waldemar Zbytek, reprezentujący Fundację Warszawski Instytut Bankowości podkreślał, że program ma bardzo szeroką grupę odbiorców.
– Program początkowo miał być adresowany tylko do uczniów – mówi Zbytek. – To samorządy uświadomiły nas, że problem edukacji finansowej jest szerszy. Seniorzy będą szkoleni m.in. przez Uniwersytety Trzeciego Wieku.
Edukacją bezpośrednią zajmą się m.in. wolontariusze z sektora bankowego, ale również osoby związane z branżą finansową i bankową od wielu lat.
Świadkami podpisania porozumienia byli dziennikarze społeczni z portalu „My w Toruniu”, którzy uczestniczyli w konferencji dzięki współpracy z portalem chillitorun.pl. Za udział w konferencji dziękujemy również Urzędowi Miasta Torunia
Autorami tekstu są:
Anna Jankowska
Danuta Niebrzegowska
Jacek Mroczek
Halina Zubrycka
Teresa Grochulska
Krystyna Morawska
Anna Zielińska