160 polskich miast, w tym Toruń, wezmą udział w projekcie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Na symbolicznym dystansie 1963 metrów w ten jakże niecodzienny sposób po raz piąty uczcimy pamięć żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego
Ideą projektu jest oddanie hołdu „Żołnierzom Wyklętym” – postaciom dla których druga wojna światowa wcale nie skończyła się w 1945 roku. Wystąpili oni przeciwko sowieckiemu totalitaryzmowi, chwytali broń w rękę, zaangażowali się w walkę partyzancką, a w skrócie stanęli w obronie Polski przed podporządkowaniem jej Związku Radzieckiemu. Zmagali się nie tylko z siłą wschodniego agresora, lecz także z bezwzględną propagandą. Polskę zalała wkrótce bezkresna fala sowietyzmu, zaś polscy żołnierze stali się siłami zbrojnymi bez państwa i bez szansy na zewnętrzną pomoc. Polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak zginął 21 października 1963 roku.
Stąd właśnie bierze się symboliczny wymiar trasy biegu. Udział zadeklarowało 160 miast. W Toruniu bieg odbędzie się w niedzielę (28 lutego) od godziny 12:00. Start jak i meta będą miały miejsce obok Areny Toruń. Udział może wziąć każdy powyżej ósmego roku życia. Oprócz głównego wydarzenia, czyli biegu czeka nas także szereg innych atrakcji, typu inscenizacja historyczna, prelekcja, występ muzyczny, czy wystawa fotografii. Formularz rejestracyjny dostępny jest pod tym linkiem.
Sprawa złożenia broni – jako Polak i stary partyzant oświadczam – wytrwam do końca na swym stanowisku. Tak mi dopomóż Bóg. Zdrajcą nie byłem i nie będę. […] Daremne wasze trudy, mozoły i najrozmaitsze podstępy – fragment listu dowódcy jednego z oddziałów podziemia antykomunistycznego – Józefa Kurasia „Ognia” do UB.