Już po raz 97. uczcimy wyzwolenie Torunia spod zaboru pruskiego!

0
2090

18 stycznia 1920 rok to niezwykle ważna data w historii naszego miasta. Tego dnia bowiem do Torunia przybył Front Pomorski, co dla mieszkańców oznaczało tylko jedno – długo wyczekiwane wyzwolenie spod okupacji niemieckiej i powrót Torunia do Wolnej Polski

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości wiązało się z kilkuletnim okresem walk o granice i niełatwym scalaniem ziem polskich. Dopiero po 1920 roku do odrodzonej Polski dołączono Pomorze. Oswobodzeniem i wyzwoleniem terenów spod okupacji niemieckiej zajął się Front Pomorski pod dowództwem gen. por. Józefa Hallera. W styczniu polskie wojska przekroczyły granicę polsko-niemiecką i złamały opór przeciwnika. Do Torunia przybyły 18 stycznia. Trzy dni później do Grodu Kopernika zawitał dowódca Błękitnej Armii, Józef Haller. O godzinie 15:00 rozpoczęła się słynna halleriada, czyli pochód spod dworca kolejowego Toruń Miasto do samego serca starówki – Ratusza i pomnika Mikołaja Kopernika.

Już w środę obchodzić będziemy 97. rocznicę tego przełomowego wydarzenia. W ramach obchodów tradycyjnie odbędzie się uroczysty przemarsz przez miasto szlakiem słynnej halleriady i złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920. W programie jest także projekcja filmu o gen. Hallerze. Dokument autorstwa Jana Butowskiego przypomina najważniejsze etapy działalności wojskowej i politycznej, a także rolę, jaką odegrał generał w historii zmagań o niepodległość Rzeczypospolitej. Projekcje odbędą się w kinie CSW, w sali kinowej CK Dwór Artusa oraz w Ratuszu Staromiejskim w godz. 9:00, 11:00 i 13:00. Zapisy chętnych przyjmowane są pod numerem telefonu 56 6118671.

To jednak nie koniec wydarzeń związanych z obchodami powrotu Torunia do wolnej Polski. 24 stycznia w Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Toruń miasto zabytków”. Gość specjalny – Katarzyna Kluczwajd opowie, jak torunianie świętowali ważne wydarzenia i rocznice, w tym oczywiście powrót Pomorza do Macierzy. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały obchody Kornblumentag i Sedanfest, o tym, jak fetowano wizytę następcy tronu Rzeszy Niemieckiej i Prus, i jakie uroczystości towarzyszyły kolejnym rocznicom panowania cesarza Wilhelma i feldmarszałka Paula von Hindenburga.

Tematyka wykładu obejmować będzie okres od średniowiecza do PRL. Poza formami celebrowania różnych wydarzeń, zostaną podjęte także tematy rocznicy ścięcia burmistrza Johanna Gottfrieda Rösnera po tumulcie toruńskim, znanych, podwójnych urodzinach wielkiego nieboznawcy Mikołaja Kopernika i – mniej znanym – podwójnym święcie 700-lecia Torunia, a także o wielkiej fecie pomorskiego rzemiosła i o tym, jak wyglądały mniej oficjalne formy świętowania, czyli zabawy Polterabend i Ausknobeln. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

plakat_2017_haller_d