Toruń pójdzie wzorem Wrocławia? Jedną z najnowszych atrakcji ma być kolejka gondolowa!
Pomysł znany jest od lat, ale dopiero w czerwcu 2018 roku Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna zwróciła się ze szczegółowym projektem. Jak podkreślał wówczas prezydent Michał Zaleski, trasa kolejki nie będzie ingerować w panoramę toruńskiej starówki, ale zlokalizowana będzie w jej pobliżu, umożliwiając podziwianie słynnego widoku z wysokości 40 metrów.
Jeden kurs ma zajmować około pięć minut, kolejka pokona w ten czas ponad 1000 metrów. Ma ona się składać z 16 do 23 kabin, każda pomieści do 10 osób. Szacuje się, że w ciągu godziny z gondoli będzie mogło skorzystać od 500 do 1500 pasażerów.
Kolejka połączy oba brzegi Wisły. Gdzie zlokalizowane będą jej stacje? Na lewobrzeżu wytypowano skrzyżowanie Majdanów z Kujawską, zaś na prawobrzeżu teren Bastionu Menniczego przy ul. Św. Jakuba. Sporna pozostaje druga lokalizacja. Właściciele Bastionu nie wyrazili bowiem zgody, dlatego miasto musiało szukać innego miejsca.
– Zaproponowano alternatywną lokalizację stacji kolejki: na terenie miejskim przy Bulwarze Filadelfijskim, w miejscu, gdzie dawniej eksponowano armaty. Ta lokalizacja wymaga zmian decyzji środowiskowej wydanej dla projektu „Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego”, który jest już częściowo zrealizowany – wyjaśnia dla „Nowości” Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego.
W pierwszej kolejności trzeba uzyskać niezbędne decyzje i pozwolenia. Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 30-35 mln zł. Na razie nie są znane ewentualne koszty przejazdu. Pomysłodawcy szacują je na poziomie kilkunastu złotych, chcieliby również, aby udało się zapewnić bilety dla mieszkańców w cenach zbliżonych do cen komunikacji miejskiej. Planowany czas realizacji tej atrakcji turystycznej to około 2 lata.
Czy kolejka gondolowa to dobra inwestycja dla Torunia? Z reguły takie atrakcje spotkamy w terenach górskich, choć od 2013 roku funkcjonuje również we Wrocławiu. Tamtejsza „Polinka” kursuje nad Odrą pomiędzy głównym kampusem Politechniki Wrocławskiej na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego, a Geocentrum przy ul. Na Grobli.Ceny biletów są takie same jak w komunikacji miejskiej.