Kolejka gondolowa wyruszy z okolic Bulwaru Filadelfijskiego?

0
1290

Toruń pójdzie wzorem Wrocławia? Jedną z najnowszych atrakcji ma być kolejka gondolowa!

Pomysł znany jest od lat, ale dopiero w czerwcu 2018 roku Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna zwróciła się ze szczegółowym projektem. Jak podkreślał wówczas prezydent Michał Zaleski, trasa kolejki nie będzie ingerować w panoramę toruńskiej starówki, ale zlokalizowana będzie w jej pobliżu, umożliwiając podziwianie słynnego widoku z wysokości 40 metrów.

Jeden kurs ma zajmować około pięć minut, kolejka pokona w ten czas ponad 1000 metrów. Ma ona się składać z 16 do 23 kabin, każda pomieści do 10 osób. Szacuje się, że w ciągu godziny z gondoli będzie mogło skorzystać od 500 do 1500 pasażerów.

(fot. Lech Kamiński)
(fot. Lech Kamiński)

Kolejka połączy oba brzegi Wisły. Gdzie zlokalizowane będą jej stacje? Na lewobrzeżu wytypowano skrzyżowanie Majdanów z Kujawską, zaś na prawobrzeżu teren Bastionu Menniczego przy ul. Św. Jakuba. Sporna pozostaje druga lokalizacja. Właściciele Bastionu nie wyrazili bowiem zgody, dlatego miasto musiało szukać innego miejsca.

Zaproponowano alternatywną lokalizację stacji kolejki: na terenie miejskim przy Bulwarze Filadelfijskim, w miejscu, gdzie dawniej eksponowano armaty. Ta lokalizacja wymaga zmian decyzji środowiskowej wydanej dla projektu „Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego”, który jest już częściowo zrealizowany – wyjaśnia dla „Nowości” Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego.

W pierwszej kolejności trzeba uzyskać niezbędne decyzje i pozwolenia. Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 30-35 mln zł. Na razie nie są znane ewentualne koszty przejazdu. Pomysłodawcy szacują je na poziomie kilkunastu złotych, chcieliby również, aby udało się zapewnić bilety dla mieszkańców w cenach zbliżonych do cen komunikacji miejskiej. Planowany czas realizacji tej atrakcji turystycznej to około 2 lata.

(fot. Wikipedia)
(fot. Wikipedia)

Czy kolejka gondolowa to dobra inwestycja dla Torunia? Z reguły takie atrakcje spotkamy w terenach górskich, choć od 2013 roku funkcjonuje również we Wrocławiu. Tamtejsza „Polinka” kursuje nad Odrą pomiędzy głównym kampusem Politechniki Wrocławskiej na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego, a Geocentrum przy ul. Na Grobli.Ceny biletów są takie same jak w komunikacji miejskiej.