Dzięki wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego osierocone dzieci z naszego regionu mogą zamieszkać w nowych domach! Do użytku oddano właśnie placówki w Chełmnie i Unisławiu
Według nowych przepisów od 2020 roku polskie domy dziecka nie będą mogły liczyć więcej niż czternastu wychowanków. W kujawsko-pomorskim ruszyła zatem budowa dostosowanych do współczesnych standardów kameralnych placówek opiekuńczo-wychowawczych, które swoją drogą bardziej przypominają wolnostojące domy jednorodzinne, aniżeli tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu.
– Tworzenie takich placówek to właściwy sposób myślenia o instytucjonalnej pieczy zastępczej i sposób na stworzenie domów dla dzieci, które możliwie najbardziej przypominają te rodzinne – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Pierwszymi tego rodzaju placówkami były otwarte w 2016 roku dwa domy w Brzeziu w powiecie włocławskim – za realizację tych inwestycji powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017.
Ogromny wkład w budowanie nowych, ale też modernizowanie starych domów dziecka ma samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 22 milionów złotych. Pieniądze przeznaczono na budowę 32 takich domów. Jak warunki oceniają młodzi mieszkańcy placówek w Brzeziu?
– To bardzo duży i nowoczesny dom – mówi 15-letni Michał. – Mój pokój jest dwuosobowy, dzięki czemu mam częsty kontakt z jednym kolegą. Z pozostałymi często widuje się w świetlicy. Nie narzekam na nudę. Atmosfera jest bardzo przyjemna!
W piątek (21 września) miało miejsce uroczyste otwarcie placówek w Chełmnie i Unisławiu. W podobnych „czternastkach” zamieszkają też dzieci w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Brodnicy, Golubiu-Dobrzyniu, Trzemiętowie, Brzeziu, Lubieniu Kujawskim, Lipnie, Grucie i Więcborku, Rypinie, Łasinie, Kruszwicy, Gostycynie, Żalnie, Marcinkowie, w Bąkowie i w Książkach.