25 lipca rozpoczęła się realizacja projektu „Kulturalny Zamek nad Wisłą”. Na zamku Dybowskim trwają warsztaty w zakresie filcowania, krawiectwa, modelarstwa, pracy z gliną a nawet fechtunku. Zajęcia odbywają się dla czterech grup wiekowych
Zamek Dybowski to owiana tajemnicami warownia Władysława Jagiełły. Członkowie Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” od dawna dokładają wszelkich starań, by ożywić kilkusetletnie mury zamku. Ma temu służyć projekt „Kulturalny Zamek nad Wisłą”, który de facto jest cyklem bezpłatnych warsztatów z zakresu codziennych prac średniowiecznych. Na miejscu można nauczyć się strzelać z łuku, lepić z gliny czy nawet fechtować. To tylko część z atrakcji jakie przygotowali organizatorzy.
– Wszystkie warsztaty odbywają się pod czujnym okiem doświadczonych mistrzów w danej dziedzinie, np. warsztaty z fechtunku prowadzi prawdziwy rycerz – medalista ostatnich mistrzostw świata IMCF – mówi Karolina Cielecka z Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. – Zajęcia dopasowano do czterech grup wiekowych. Walki odbywają się za pomocą bezpiecznej i profesjonalnej broni treningowej wykonanej z pianki. Na miejscu znajduje się również kilka różnych modeli łuków, które każdemu pozwolą na spróbowanie swych sił w tej niecodziennej aktywności. Modelarstwo skupia się na wspólnej budowie makiety starej Nieszawy oraz wiernego modelu Zamku Dybów w pierwotnej postaci. Na tę okazję przygotowano kilkanaście tysięcy ceramicznych cegiełek, których połączenie będzie wymagało wielu rąk do pracy i sporej cierpliwości. Plastycy przekażą zainteresowanym swoją wiedzę na temat rysunku oraz malarstwa, a garncarz zaprezentuje wiele zastosowań dla gliny. Krawiec z kolei nauczy swoich podopiecznych dawnych sposobów wyrabiania ozdób bądź akcesoriów z materiału i filcu. Wszystkie zajęcia mają trwać około 90 minut. Poza zajęciami goście będą mogli spędzić czas przy stanowisku zabaw plebejskich, a także dawnych, wiernie odwzorowanych gier planszowych.
Warsztaty potrwają do 31 sierpnia .