Mieszkańcy ocenili jakość życia w Toruniu. 90% chce tu zostać! [WYNIKI BADAŃ]

0
1021

Poznaliśmy wyniki badania społecznego „Potrzeby i ocena jakości życia mieszkańców miasta Torunia”. Pod uwagę brano takie dziedziny jak polityka społeczna, gospodarka, transport publiczny, edukacja, rynek pracy, kultura czy bezpieczeństwo

Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2017 roku na grupie 1001 mieszkańców miasta. Osoby te musiały spełniać kilka kryteriów: przede wszystkim mieszkać w Toruniu nie krócej niż 3 miesiące, ponadto zachowana została proporcja płci, wieku, wykształcenia i osiedla zamieszkania.

Badani zostali zapytani między innymi o kwestie rozwoju miasta. Najczęstsze odpowiedzi to budowa/remont dróg (29,2%), czystość i estetyka miasta (26,4%) i budowa/remont chodników (23,8%). Według respondentów najlepiej jest poruszać się po mieście rowerem (87,5%) i pieszo (86,3%).

Co z komunikacją miejską? 45% osób ocenia taki wariant jako bardzo łatwy, a 32,1% jako łatwy. 25,4% badanych stwierdziło, że wprowadzenie biletów okresowych (ważnych dłużej niż jeden miesiąc) zwiększy atrakcyjność MZK. Przypomnijmy, że z początkiem nowego roku w Toruniu zaczęły funkcjonować bilety semestralne dla uczniów i studentów oraz bilety trzymiesięczne.

90,3% respondentów nie zamierza zmieniać swojego miejsca zamieszkania w ciągu najbliższych lat. Ponad 41% badanych twierdzi, że wymiana nieekologicznych systemów ogrzewania pozwoli na poprawę stanu środowiska, 38% badanych podkreśla również istotną rolę edukacji ekologicznej. 96,4% respondentów czuje się bezpiecznie w rejonie swego zamieszkania. Mieszkańcy zostali również zapytani o ocenę zmian, które zaszły w Toruniu. 79,2% uważa, że w mieście w ostatnich latach były one pozytywne.

– Torunianie widzą, że należy prowadzić nie tylko działania techniczne, ale należy również postawić na edukację ekologiczną – podkreślił prezydent Michał Zaleski podczas dzisiejszej prezentacji wyników. – Są świadomi tego, że stan środowiska zależy również od stanu wiedzy i zaangażowania mieszkańców – to bardzo pozytywne wskazanie, na które należy zwrócić uwagę.

Badani podkreślili także ważną rolę wspierania sportu szkolnego (33,1%), a 26,7% uznało, że budowa nowych obiektów sportowych jest ważna dla rozwoju sportu i rekreacji. Respondenci uważają również, że Toruń powinien podejmować współpracę z innymi gminami: 37,8% wskazuje na miasto Bydgoszcz, a 30,6% na gminy ościenne.

(źródło: Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Torunia)