Torunianie od czasu wejścia programu Rodzina 500+, złożyli do końca września 13 115 wniosków o zakwalifikowanie się do grupy osób, którym należą się dodatkowe środki pieniężne. W tym czasie Gmina Miasta Torunia wypłaciła ponad 47 milionów złotych. Wniosków jednak cały czas przybywa
W Toruniu nie brakuje, a co więcej przybywa rodzin, którym przysługują dodatkowe środki finansowe na jedno lub kolejne dzieci . Od początku lipca, liczba składanych na jeden miesiąc wniosków to ok. 230. Nowe wnioski, które wpływają do toruńskiego Działu Świadczeń Wychowawczych wynikają głównie z przeprowadzania się rodzin z innych miast, pogorszenia sytuacji finansowej rodzin oraz narodzin nowych domowników.
W naszym mieście dodatkowe środki pieniężne przekazywane są do ponad 11 000 osób, które kwalifikują się do programu 500+. Wszystkie z nich pobierają dodatek finansowy w wysokości, co najmniej 500 zł miesięcznie. Ponad połowa(53,7%) otrzymuje korzyści finansowe tylko na drugie i kolejne dzieci. Natomiast mniejsza połowa ogółu(44,5%) kwalifikuje się do osób, którym należą się świadczenia pieniężne, także na pierwsze dziecko. Najmniej w Toruniu jest domów, które dostają środki finansowe na dziecko niepełnosprawne.
Trzeba jednak także zwrócić uwagę na odpowiedzialność, która wiążę się z pobieraniem korzyści majątkowych. Zobowiązane są do rozsądnego zagospodarowania tak aby codzienne życie uległo poprawie. W sytuacji kiedy toruński Dział Świadczeń Wychowawczych zostanie zaalarmowany o nieodpowiednim rządzeniu dochodami, zostają przeprowadzane natychmiastowe działania takie jak np. niezapowiedziana wizyta pracownika socjalnego, który zweryfikuje prawdziwość podejrzeń. W naszym mieście odnotowano 65 sytuacji gdzie potrzebna była interwencja.
Osoby, które w Toruniu zgłaszały takie niewłaściwe sytuacje to m.in. sąsiedzi, dzieci, współmałżonkowie, pracownicy przychodni, pracownicy socjalni, pracownicy Działu Świadczeń Wychowawczych. W sytuacji kiedy podejrzenia okazują się prawdziwe, pierwszym działaniem jakie podejmują pracownicy to spisanie umowy oraz nauczenie lepszego gospodarowania dochodami. W przypadku braku rezultatów, kolejnym krokiem jest zamiana świadczeń finansowych na rzeczowe lub usługowe. W Toruniu konieczności zastosowania cofnięcia świadczeń finansowych nie było, a więc liczba dostających dodatki finansowe nie ubyła.
– Do tej pory jeszcze nikt ze świadczeniobiorców programu 500+ nie miał zmienionej formy świadczenia na rzeczową bądź usługową – podkreślał dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Jarosław Bochenek.