Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało specjalny program skierowany w stronę podstawówek, gimnazjów oraz liceów. Uczniowie pogłębią swoją wiedzę z zakresu fizyki oraz biologii. Centrum przygotowało również wiele atrakcji dla najmłodszych
Jak co roku Młyn Wiedzy zaprasza uczniów toruńskich szkół do pogłębiania wiedzy w swoim centrum edukacji. Aktualnie placówka dysponuje ośmioma wystawami interaktywnymi, które będzie można zwiedzać do 25 września. Ekspozycje służą pogłębieniu wiedzy z zakresu astronomii, biologii, ekologii, fizyki, fizyki dźwięku, a także zdrowia. Dodatkowo dla najmłodszych przeznaczono wystawy „przeŻYCIE” oraz „przeBUDOWA”. Młyn Wiedzy przygotował zajęcia dla uczniów szkół podstawowych: „ABC o witaminie C”, „Dzieciaki kontra zębowe robaki”, „Łut szczęścia” oraz „Matematyk na tropie” .
– Dwa ostatnie są również dostosowane dla uczniów gimnazjum. – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. – Podczas naszych zajęć zapoznamy się z budową zęba, przeprowadzimy eksperymenty z pH, dowiemy się jakie miary i wagi stosowano w przeszłości, czym dla człowieka jest witamina C, a także jak wykorzystać matematykę do zbudowania domu. Jak zawsze, będą samodzielnie wykonywane przez uczestników doświadczenia i eksperymenty.
Dodatkowo uczniowie będą mogli skorzystać z dwóch pracowni, jakimi dysponuje Młyn Wiedzy: fizycznej oraz biologicznej. Tam będą przeprowadzane warsztaty godzinne (dla młodszych) oraz dwugodzinne (dla starszych). W trakcie zajęć w pracowniach będzie można dowiedzieć się, jak wygląda proces badawczy oraz jak wykorzystać metodę eksperymentu naukowego.
– W pracowni biologicznej uczniowie kl. 4-6 oraz gimnazjum mogą wziąć udział w zajęciach „Grafika spod mikroskopu” – mówi Centkowski. – Z wykorzystaniem tego sprzętu laboratoryjnego będzie można przeprowadzić proces krystalizacji, ale nie tylko. Uczniowie samodzielnie przygotują preparaty, które będą mogli oglądać pod mikroskopem, aby dostrzec piękno, które nie jest dostrzegalne gołym okiem. Dla starszych uczniów centrum nauki przygotowało zajęcia związane z ekstrakcją inwertezy z drożdży, a także izolacją i rozdziałem elektroforetycznym genomowego DNA.
Ponadto w pracowni fizycznej każdy będzie mógł zostać fizykiem, zgodnie z tym, jaki tytuł noszą zajęcia „I Ty zostaniesz… fizykiem”. Uczestnicy programu będą mieli do wykonania doświadczenia związane z oporem powietrza, siłą wyporu, przewodnością elektryczną oraz prędkością, drogą i czasem. Zajęcia dwugodzinne są skierowane do starszych uczniów i poszerzone o zagadnienia z mechaniki, oporu elektrycznego, przyśpieszenia ziemskiego, częstotliwości fal dźwiękowych oraz obrazów optycznych.
Pracownicy centrum edukacyjnego przygotowali również program specjalnie z myślą o najmłodszych. Zajęcia dla nich będą odbywać się we wtorki i piątki, a opiekunowie będą mieli do wyboru jeden z dwóch tematów: „Mali architekci- szlakiem zabytków Torunia” oraz „Wyprawa do zoo”.
– Podczas pierwszych, dzieci przyjrzą się najbardziej charakterystycznym zabytkom Torunia – wyjaśnia rzecznik centrum edukacji. – Następnie, mali architekci zaprojektują i zbudują z klocków najbardziej charakterystyczne zabytki naszego miasta. „Wyprawa do zoo” to nieco inna wizyta w tym miejscu. Wykorzystamy głównie wyobraźnię, a przy pomocy niebieskich klocków zbudujemy zagrody i wybiegi dla zwierząt. W piątki zapraszamy na zajęcia „Lisek i przyjaciele”. Dzieci dowiedzą się czym jest łańcuch pokarmowy i czy za pomocą łuski można sprawdzić ile lat ma ryba. W trakcie warsztatu wspólnie poszukamy tropów i obejrzymy pióra w powiększeniu. Dowiemy się, w jaki sposób dbać o środowisko i poeksperymentujemy z magnesami. Na koniec samodzielnie zbudujemy latającego ptaka, którego nie dogoni nawet lis.