O reformie edukacji w Jordankach

0
1453

W Toruniu trwa Ogólnopolska Konferencja Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości”. W gmachu CKK Jordanki zgromadziło się przeszło czterystu samorządowców, nauczycieli i innych pracowników oświaty, by wspólnie dyskutować nad przyjętą przez sejm reformą edukacji. Przypomnijmy, że zakłada ona likwidację gimnazjów i wprowadzenie czteroletniej szkoły średniej. By ułatwić dyskusję nad nową ustawą, do Torunia na konferencję przyjechała Minister Edukacji – Anna Zalewska

W środę rozpoczęła się konferencja „Edukacja Przyszłości”, która jest efektem wprowadzenia w życie reformy edukacji, która została niedawno przyjęta przez polski sejm. W Toruniu już zostały poczynione odpowiednie starania, by zaczęła ona funkcjonować bez zastrzeżeń. Podczas toruńskiej konferencji obecni są regionalni przedstawiciele oświaty oraz osoby bezpośrednio odpowiedzialne za reformę. Wśród nich jest Minister Edukacji Anna Zalewska, Regionalny Kurator Oświaty Marek Gralik oraz posłanka Joanna Michałek.

– Wszystkie uchwały związane z reformą zostały już podjęte, a ponad osiemdziesiąt procent zaopiniowanych – mówi Marek Gralik. – Reszta pozostała do zaopiniowana. Reforma nie spotkała się z ani jedną negatywną opinią. Pod tym względem wypadamy bardzo dobrze i można powiedzieć, że jesteśmy wzorcowym województwem. Oczywiście co do ustaleń reformy pojawiły się pewne uwagi, niemniej nikt nie miał większych zastrzeżeń. Do 31 marca tego roku zostanie podjęta odpowiednia uchwała przez samorządy.

W Toruniu już zostały poczynione odpowiednie kroki, by usprawnić wejście w życie nowej reformy. Miasto będzie musiało zmierzyć się z zapewnieniem miejsca pracy nauczycielom oraz odpowiednio wykorzystać budynki, jakie pozostaną po gimnazjach.

Rada miasta uchwaliła już projekt związany ze zmianami, które zakłada reforma oświaty – informuje Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia. – Teraz zajmiemy się prowadzeniem działań, by warunki, które zakłada reforma były w naszym mieście harmonijnie realizowane i sprzyjające uczniom oraz nauczycielom i dyrektorom szkół. Największym wyzwaniem dla samorządów będzie harmonijne przejście ze szkół gimnazjalnych do szkół podstawowych oraz wykorzystanie istniejących obiektów na rzecz szkół ponadpodstawowych. Utworzymy nową szkołę podstawową, która powstanie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Gimnazjum nr 3. Kolejnym wyzwaniem, przed jakim staniemy będzie zapewnienie pracy nauczycielom.

Wszystkie działania realizujące reformę edukacji niebawem zostaną ponownie przedłożone Radzie Miasta, która ostatecznie uchwali końcowe postanowienia.