Poznaliśmy koncepcję na zagospodarowanie Fortu X! W tym zanieczyszczonym i zaniedbanym miejscu wkrótce powstanie hotel. Co ważne obiekt zachowa swoją forteczną architekturę i klimat!
Projekt opracowali Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak – architekci z Bydgoszczy tworzący pracownię ARCHIGEUM. Od dłuższego czasu skupiają się na obiektach Twierdzy Toruń, a dokładnie na Forcie X i XIV. O pracach nad tym drugim i ogólnej wizji odrestaurowania tego typu obiektów przeczytacie tutaj.
Zarośla, śmieci, dewastacja – czas położyć temu kres!
Nie od dziś wiadomo, że jedną z zaniedbanych historycznych wizytówek naszego miasta jest XIX-wieczna Twierdza Toruń, która składa się z ponad 200 obiektów w tym 18 dużych fortów (15 fortów pierścienia zewnętrznego oraz 3 fortów pierścienia wewnętrznego). To nie tylko jeden z większych zespołów fortyfikacyjnych w skali Polski, ale także jeden z najatrakcyjniejszych w skali europejskiej.
– Paradoksem jest fakt, że dziś ich największym wrogiem jest upływający czas, który przyczynia się do ich powolnego ale jednak niszczenia – przyznaje architekt Przemysław Gawęda. – Ten proces w miarę możliwości należy zatrzymać. Jest to obowiązek współczesnych pokoleń. Naszym obowiązkiem jako architektów jest o tym mówić. Fort X od wielu lat nie miał szczęścia i stanowił miejsce, w którym składowano odpady i śmieci. Stopniowo ulegał procesowi niszczenia. To pokazuje, jak pozostawiona sama sobie architektura w bezlitosny sposób jest traktowana.
Co jest kluczem do lepszej przyszłości Fortu X? Warunków jest kilka, od ambitnego i odpowiedzialnego inwestora poczynając.
– Sytuacja uległa diametralnej zmianie, kiedy Fort X trafił w ręce inwestora, którego ambicją było nie tylko posiadanie, ale przede wszystkim właściwe zagospodarowanie obiektu schronu wraz z działaniami odtworzeniowymi terenu – dodaje Przemysław Gawęda. – Z racji iż, wcześniej opracowaliśmy koncepcję zagospodarowania Fortu XIV, która została bardzo pozytywnie oceniona, ów inwestor będący w posiadaniu Fortu X, zwrócił się do naszej pracowni o pomoc w wypracowaniu właściwej idei i koncepcji. Tak zaczęła się nasza projektowa przygoda z tego typu architekturą.
Hotel w XIX-wiecznych murach
Architekci postanowili nadać obiektowi zupełnie nowy charakter. W tej zabytkowej przestrzeni powstanie hotel. Co warte dodania budynek wkomponuje się w forteczną architekturę, nie zaburzając jej wartości historycznej.
– Istniejący schron zostanie poddany gruntownemu odnowieniu i będzie pełnił funkcję hotelową – zapowiada nasz rozmówca. – Z racji, iż odtworzeniu będą podlegać stanowiska artylerii oraz stanowiska strzeleckie piechoty, w ich strukturę zostanie wkomponowany projekt domu. Ponadto w całość założenia zostanie wbudowana nowa kubatura w postaci sali wielofunkcyjnej. Zaproponowana przez nas funkcja nie będzie zakłócać odbioru całego założenia fortecznego. Fort automatycznie staje się działającym organizmem, który na siebie zarabia i generuje dochody. Konieczne jest więc odpowiednie i odpowiedzialne podejście do specyfiki tematu.
Przedsięwzięcie spotkało się z akceptacją konserwatorów. Pierwszoplanowym zadaniem jest uporanie się z procesem niszczenia.
– Nasza koncepcja została uzgodniona z konserwatorami – kończy Przemysław Gawęda. – Przeszliśmy proces uzgadniania wytycznych koncepcji jego zagospodarowania. Okazało, że udało się wypracować ciekawy kierunek. Projekt wchodzi w fazę opracowania projektu budowlanego. Późną jesienią, rozpoczną się prace porządkowe terenu. Oczyszczona musi zostać także fosa, a to nie łatwe zadanie dla wyspecjalizowanych podmiotów – należy mieć na uwadze znajdujące się tam niewybuchy. Wszystko z pożytkiem dla Torunia jego mieszkańców i przyszłych pokoleń.
Animację przedstawiającą inwestycję możemy zobaczyć TUTAJ.