Olenderski Park Etnograficzny już otwarty! W weekend zwiedzamy za darmo (FOTO)

0
1228

W Wielkiej Nieszawce powstał nowy oddział toruńskiego Muzeum Etnograficznego. W najbliższy weekend można go zwiedzić bezpłatnie

Muzeum poświęcono Olendrom – osadnikom z Fryzji i Niderlandów, którzy Kujawy zasiedlali w XVI-XVII wieku. Jako że w większości byli wyznania mennonickiego, musieli uciekać powodu prześladowań. Zadomowili się w Polsce, gdzie – dzięki wysokim umiejętnościom gospodarskim – otrzymali znacznie większe przywileje od polskich chłopów, m.in. ziemię w długoletnią dziedziczną dzierżawę i zwolnienie z pańszczyzny. Choć wielu pochodziło z terenów dzisiejszej Holandii, z tamtejszym osadnikiem nie mieli wiele wspólnego. Nie kwestie etniczne, religijne czy gospodarcze były dla nich najważniejsze, a zbiorowa, solidarna odpowiedzialność całej gminy i szanowanie panującego prawa.

– To Olendrom zawdzięczamy dzisiejszy krajobraz Żuław i Doliny Dolnej Wisły: regulację brzegów wiślanych, pól, wzmacnianie wałów, sieć kanałów odwadniających i nawadniających – mówi kierownik Olenderskiego Parku Etnograficznego Anna Maślak. – To, jak oni gospodarowali kiedyś, przekłada się na charakter gospodarowania na tych terenach do chwili obecnej. Do dziś rowy i kanały przez nich założone chronią ten obszar przed zalaniem.

(fot. B. Olszek, J. Sójka/torun.pl)
(fot. B. Olszek, J. Sójka/torun.pl)

Według dotychczasowych badań w latach 1527/1547 do 1864 na obszarze I Rzeczypospolitej, a następnie w trzech zaborach powstało co najmniej 1700 osad olęderskich. Te istniały też na terenie Nieszawki. Odwzorowano je w nowo powstałym muzeum etnograficznym.

(fot. B. Olszek, J. Sójka/torun.pl)
(fot. B. Olszek, J. Sójka/torun.pl)

Niestety wszelka zabudowa nie zachowała się do naszych czasów, dlatego przy budowie parku etnograficznego materiały sprowadzono z innych miejscowości. Oryginalne jest jedynie umiejscowienie cmentarza, na którym przeprowadzono prace porządkowe i odsłonięto kilka całych nagrobków oraz liczne fragmenty innych. W sumie na pięciu hektarach parku odtworzono trzy zagrody, obejmujące sześć zabudowań.

(fot. B. Olszek, J. Sójka/torun.pl)
(fot. B. Olszek, J. Sójka/torun.pl)

12 i 13 maja park będziemy mogli zwiedzić za darmo! Będzie otwarty w godz. 11:00-16:00. W obejściach spotkamy dawnych gospodarzy, w których wcielą się aktorzy teatrów Humoreska i Janek Wędrowniczek. Żądni dodatkowych wrażeń mogą dotrzeć do Nieszawki rejsem wiślanym w ramach wydarzenia Śladami Wisły 2018 albo rowerem z klubem Skołowani w ramach programu Absolwent UMK.