Każda zielona przestrzeń, nawet położona pośród miejskiego zgiełku, to możliwość zaznania choćby chwili odpoczynku od wszechobecnej szarzyzny, a razem pstrokacizny umieszczanych gdzie się da reklam, a także, choćby ze względu na filtrującą rolę zieleni, wielce pozytywny wpływ na jakość powietrza i klimat wokół. Niestety, brak uwzględniającego te potrzeby konsekwentnego planowania przestrzennego w wielu naszych miastach powoduje, że pozostaje to jedynie kwestią dobrej woli stawiających kolejne osiedla inwestorów
Parki w mieście są koniecznością
Projektowanie parku to wdzięczne pole do popisu dla wszelkiego rodzaju planistów i innych trudniących się tym fachowców. Choć sama koncepcja zagospodarowanej w taki sposób zieleni jest starsza, to wielki rozwój tej dziedziny przypadł na drugą połowę XIX wieku, kiedy uprzemysławiające się intensywnie miasta gwałtownie rosły, przyjmując coraz więcej ludności wiejskiej. Już wówczas zauważono, jak ważne jest to, by przestrzeń miejska nie stanowiła jedynie gąszczu budynków i skromnie zazielenionych ulic.
Obecnie nasze miasta rozrastają się w sposób niepodporządkowany należytemu planowaniu, w rezultacie czego nie wszyscy mogą cieszyć łatwym dostępem do większego terenu zielonego. Tymczasem parki to także bardzo wymierna korzyść – ich bliskość wpływa bowiem na ceny znajdujących się wokół nieruchomości. Istnieją badania wskazujące, że dużo bardziej niż np. centrów handlowych, tymczasem można odnieść wrażenie, że włodarze wielu naszych miast właśnie je upodobali sobie dużo bardziej…
Zapewnienie miejsca pod teren zielony jest zadaniem przede wszystkim dla lokalnych samorządów dysponujących w tym zakresie odpowiednimi prerogatywami. Warto więc zwiększać w tym zakresie społeczny nacisk.
Jak stworzyć idealny park?
Nie da się stworzyć uniwersalnego projektu, który wszędzie przyniósłby równie doskonały efekt. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest rozpoznanie lokalnych potrzeb i warunków. Związane są one m.in. z ukształtowaniem i usytuowaniem terenu (dostęp światła), intensywnością ruchu pieszego, bliskością ciągów komunikacyjnych, a także czynników ekologicznych, od których zależeć będzie to, jaka szata roślinna będzie w danym miejscu najlepsza. Należy ponadto wziąć pod uwagę już istniejący drzewostan, a także uzbrojenie terenu, tak, by nie wchodzić w kolizję z żadną infrastrukturą.
Planując stworzenie parku należy pamiętać, że jeśli chcemy, by zachował swój charakter, będzie wymagał regularnych czynności związanych z jego utrzymaniem. Trzeba to wziąć pod uwagę np. przy nasadzeniach (żeby ich układ nie utrudniał mechanicznych czynności pielęgnacyjnych). Inną ważną kwestią są ławki parkowe, kosze i inne elementy. Polscy producenci, tacy jak np. Metalico, od dawna dostarczają wyroby pozwalające osiągnąć zarówno korzystny efekt estetyczny i spójność małej architektury, jak i wysoką jej trwałość. Zadbanie o takie szczegóły umożliwia stworzenie efektownej aranżacji przestrzeni, która będzie cieszyła okolicznych mieszkańców przez długie lata.