Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji plastycznej ekspozycji stałej oraz pokazów multimedialnych w Muzeum Twierdzy w Toruniu. Wstępnie otwarcie muzeum zostało zaplanowane na styczeń 2020 roku
Zwycięzcą została firma New Amsterdam z Krakowa, która realizuje w Toruniu również inne projekty dla Muzeum Okręgowego – zakończone w Muzeum Toruńskiego Piernika oraz trwające w Domu Kopernika. Szukaliśmy sposobu jak historię twierdzy Toruń pokazać mieszkańcom miasta i turystom. Pojawił się pomysł, by jeden z budynków fortecznych – Koszary bramy Chełmińskiej, znany jako Fort B-66 przeznaczyć na Muzeum Twierdzy Toruń. Prace koncepcyjne trwały kilka lat i w końcu nasze marzenie się spełniło, przede wszystkim dlatego, że otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości 14 382 298,52 zł. Koszt całkowity projektu wynosi 21 722 085 zł – poinformował Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 maja 2018 roku.
Michał Morzyk z firmy New Amsterdam podkreślał, że prace nad tym projektem były bardzo dużym wyzwaniem, a nad wizualizacją koncepcji pracował sztab architektów i grafików. Zależało im szczególnie na umiejętnym połączeniu historycznej wartości budynku z nowoczesnymi elementami multimedialnymi. Nowością będzie zarządzanie online ekspozycjami i ich oświetleniem.
– Największym problemem przy tworzeniu scenariusza było to, żeby w tym niewielkim oddziale pokazać nie tylko Twierdzę Toruń, ale i garnizon, to wszystko co wiąże się z martyrologią, urbanistyką czy życiem codziennym miasta – powiedział dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, pozytywnie wypowiadając się o rozwiązaniach zastosowanych w zwycięskiej koncepcji.
(źródło: materiały prasowe Urzędu Miasta Torunia)