Stefan Michałek patronem toruńskiego ronda

0
1026

Zgodnie z rozporządzeniem 48. sesji Rady Miasta Torunia rondo u zbiegu ulic Ślaskiego i Konstytucji 3 maja otrzymało imię adwokata Stefana Michałka. To inicjatywa mieszkańców, w tym środowiska adwokackiego

Toruń odwiedziła dziś liczna delegacja przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej. Na odsłonięciu symbolicznej tablicy nie zabrakło też toruńskich adwokatów, jak i najwyższych miejskich urzędników na czele z prezydentem Michałem Zaleskim i przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Czyżniewskim.

– To rondo będzie od dziś nosić nazwę jednej z najbardziej szacownych postaci w toruńskiej palestrze – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Wspominamy pana mecenasa Stefana Michałka, który żył w latach 1888-1955. Honorujemy człowieka o bardzo bogatym życiorysie i bardzo zasłużonego dla życia publicznego naszego miasta. Czynimy tak w zgodzie ze stosowną uchwałą Rady Miasta Torunia z lutego tego roku, która zaaprobowała społeczny wniosek w tej sprawie wniesiony przez Kujawsko-Pomorską Izbę Adwokacką i grupę mieszkańców Torunia. Pamiętamy przy tej okazji o świętowanym jubileuszu stulecia Adwokatury w Polsce.

(fot. Lech Kamiński/torun.pl)
(fot. Lech Kamiński/torun.pl)

Stefan Michałek przybył do Torunia w 1920 roku. Świeżo upieczony absolwent prawa i ekonomii na uniwersytetach w Bonn, Monachium i Królewcu objął stanowisko sędziego Sądu Okręgowego. Dwa lata później został prezydentem Torunia. Najważniejsze stanowisko w mieście piastował do rezygnacji w sierpniu 1924 roku.

– Zebrali się tutaj adwokaci z całej Polski. Jest to dowód i ukłon w stronę tutejszej Rady Adwokackiej i władz w Toruniu za tę wspaniałą inicjatywę – dodał Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela. – Stefan Michałek prezydentem Torunia był przez dwa lata. Większą część swojego życia był jednak adwokatem. Swoją karierę w adwokaturze zwieńczył, będąc przedwojennym, jak i powojennym dziekanem Okręgowej Rady w Toruniu. Stefan Michałek to postać, która może stanowić wzorzec. Adwokaci mają przecież zaszczepiony gen patriotyzmu, gen niepodległości i gen praworządności. Tak rozumiał adwokaturę sto lat temu Józef Piłsudski, kiedy wydawał dekret o tymczasowym statusie Palestry Państwa Polskiego.

Michałek Pełnił również funkcję pierwszego prezesa powstałego w 1923 roku Towarzystwa Miłośników Torunia. Mimo stosunkowo krótkiej prezydentury nie rezygnował z polityki. Związany był z endeckim Obozem Wielkiej Polski, a w marcu 1928 roku wybrany został z listy Związku Ludowo-Narodowego na posła na Sejm RP II Kadencji.

Jak już wspomniał Jacek Trela, był również ostatnim przedwojennym dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu, a służbę tę kontynuował też po wojnie. W powołanym do życia Uniwersytecie Mikołaja Kopernika wykładał natomiast prawo cywilne.

Podjęcie uchwały i nadanie nazwy rondu to świetna okazja, by przypomnieć mieszkańcom tę wybitną postać, jak i zachęcić do poznania jego historii.

źródło: torun.pl