11 listopada Toruń przybrał biało-czerwone barwy. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście obfitowały w wiele patriotycznych wydarzeń i przyciągnęły tłumy torunian
W tym roku przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Torunianie świętowali niemniej hucznie niż w poprzednim roku. Na początku historycznym tramwajem niepodległości w rytmie patriotycznych pieśni udali się na Rynek Nowomiejski, gdzie odbywał się coroczny piknik patriotyczny. Jednym z jego najważniejszych punktów było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, do czego przystąpiły rzesze torunian z biało-czerwonymi flagami.
fot. torun.pl
W programie toruńskich obchodów Święta Niepodległości nie zabrakło też wydarzeń oficjalnych, upamiętniających bohaterów walki o odrodzenie Polski. Wiązanki kwiatowe złożono na Cmentarzu Komunalnym pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921, pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, a także – po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny i przemarszu ulicami starówki – pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Tam również, na placu Rapackiego, odbyła się kulminacyjna uroczystość, w której wzięło udział wojsko polskie i amerykańskie, kombatanci, samorządowcy, parlamentarzyści i tłumy torunian. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał prezydent Michał Zaleski.
– Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że istnieje coś tak wyjątkowego, jak miłość Ojczyzny, jak patriotyzm i związane z tym nieodmiennie w historii naszego narodu bohaterstwo, oddanie życia za Ojczyznę. Zapominamy o tym, że potwierdzone przez tradycję i wyhaftowane na sztandarach zawołanie „Bóg, honor, ojczyzna” łączy nasze polskie marzenia i skłania do społecznej zgody – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – W Toruniu odczuwamy silne pragnienie, aby to uśmiechnięte, pogodne i radosne przesłanie Święta Niepodległości pozostało w nas na stałe i było znakiem rozpoznawczym współczesnej Polski. Tego z całego serca życzę mam wszystkim i całemu Toruniowi.
fot. torun.pl
Po przemówieniach okolicznościowych wybrzmiał Apel Pamięci i salwa honorowa. Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli pokaz musztry werblistów ze Szkoły Podstawowej 16, a na sam koniec obchodów wszystkich czekał poczęstunek rogalami świętomarcińskimi i herbatą.