W poniedziałek rozpoczęła się XXIV edycja forum ekonomicznego Welconomy. Do Torunia przyjechało przeszło 2000 uczestników, by wziąć udział w dyskursie ekonomicznym dotyczącym tak Polski, jak i pozostałych krajów europejskich. Podczas pierwszego dnia poruszono ważne tematy traktujące między innymi o stosunkach polsko-białoruskich. Forum odwiedzili również ministrowie Jarosław Gowin oraz Krzysztof Jurgiel
Toruńskie forum ekonomiczne jest jednym z najważniejszych punktów dyskusji ekonomicznej w Polsce. Co roku do Torunia przyjeżdżają politycy, samorządowcy oraz przedsiębiorcy z całego kraju, ale także z różnych zakątków Europy. W tym roku Hotel Copernicus, w którym odbywa się forum, gości przedstawicieli z Białorusi, którzy chcą inwestować w naszym regionie. Z tej okazji do Torunia przyjechał ambasador Białorusi. Aleksandr Averyanov wziął udział w panelu dotyczącym nowych kierunków rozwoju we współpracy polsko-białoruskiej. Przedstawiciele białoruscy wezmą udział nie tylko w Welconomy. Na 14 marca w budynku Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zaplanowano spotkanie biznesowe, podczas którego spotkają się przedsiębiorcy z Białorusi oraz województwa kujawsko-pomorskiego.
W Toruniu zjawili się również przedstawiciele rządu Beaty Szydło: Jarosław Gowin (szef resortu szkolnictwa wyższego) oraz Krzysztof Jurgiel (minister rolnictwa i rozwoju wsi). Podczas konferencji prasowej minister Gowin odniósł się do niedawnej reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Szef gabinetu szkolnictwa wyższego zaznaczył, że kluczowym zadaniem dla polskiej dyplomacji po ostatnich wydarzeniach będzie poprawienie stosunków na linii Warszawa-Bruksela. Minister podkreślił również, że sprawa wyboru Donalda Tuska jest już „za nami” i trzeba skupić się na ułożeniu właściwego porozumienia polskiego rządu z nowym przewodniczącym Rady Europy.
Podczas toruńskiego forum omówiono również temat dotyczący powstania Nowego Jedwabnego Szlaku wiodącego od Morza Śródziemnego, przez Europę, na Oceanie Indyjskim i Oceanii kończąc. To zagadnienie jest dość istotne dla województwa kujawsko-pomorskiego, przez które Szlak miałby prowadzić. W naszym regionie ma zostać zlokalizowany korytarz sieci TEN-T, czyli Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Dodatkowo plan zakłada budowę platformy multimodalnej w Bydgoszczy, która będzie obsługiwać transport lądowy, wodny, powietrzny oraz kolejowy. Jak zapewniali eksperci, utworzenie Nowego Szlaku Jedwabnego jest planem wieloletnim, którego realizacja może trwać całe pokolenia. Podobnie jak przed wiekami, Szlak pokoleniom miałby również służyć.
W Hotelu Copernicus trwa drugi dzień Welconomy. Dziś prelegenci będą się skupiać na zagadnieniach społecznych.