XIX-wieczny most odkryty na terenie ronda Pokoju Toruńskiego może trafić do rejestru zabytków. Wniosek w tej sprawie złożyło już Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Toruniu
Ten dobrze zachowany materiałowo i konstrukcyjnie most został odnaleziony 19 lutego w czasie robót ziemnych na rondzie Pokoju Toruńskiego. Dla miłośników i badaczy fortyfikacji to prawdziwa perełka.
– Obiekt pełnił funkcję mostu nad fosą zewnętrzną dawnej kurtyny północnej, powstałej w latach 1883-87, wchodzącej w skład wewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń. Most – za dawną Bramą Lubicką – łączył obecną ul. Dobrzyńską i Skrzyńskiego z drogą prowadzącą wówczas do Fortu II, obecnie IV – wyjaśnia Sławomir Wojdyło z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. – Stalowa konstrukcja mostu leży na potężnym podciągu, wspartym na pięciu kolumnach, z detalem tworzącym półkoliste, ażurowe arkady.
Sambor Gawiński, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzymał już pismo z prośbą o wszczęcie procedury wpisu mostu do rejestru zabytków.
– Most jest unikatem w skali kraju, co więcej jest zagrożony degradacją w związku z licznymi planowanymi w tym miejscu inwestycjami drogowymi – czytamy w piśmie, pod którym podpisała się Anna Zglińska, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu.
Torunianie dostrzegają w moście ogromną wartość historyczną, ale również – z racji w miarę dobrego stanu – bardzo duży potencjał turystyczny.