W czwartek (09.02) w wieku 94 lat zmarł polski historyk, nestor polskich archiwistów, członek Związku Walki Zbrojnej podczas II Wojny Światowej oraz jeden z twórców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – prof. Andrzej Tomczak
Andrzej Tomczak urodził się 12. września 1922 roku w miejscowości Biesiekierz-Górzewo, w województwie łódzkim. Druga wojna światowa przerwała naukę Andrzeja Tomczaka, który uczęszczał do łódzkiego Liceum Humanistycznego i był zmuszony kontynuować ją tajnie. Andrzej Tomczak działał także w konspiracji, najpierw w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny, rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Łódzkim. Działalność konspiracyjna Andrzeja Tomczaka przyciągnęła uwagę Urzędu Bezpieczeństwa.
Rok później wyjechał do Torunia, wraz z prof. Ludwikiem Kolankowskim, twórcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Andrzej Tomczak niejednokrotnie poświęcał się, a nawet ryzykował swoje życie dla dobra tworzącego się w tamtych czasach UMK. Po uzyskaniu stopnia doktora w 1950 r. został zmuszony przez władze polityczne od opuszczenia toruńskiego uniwersytetu, przez co wrócił do Łodzi.
Dopiero odwilż gomułkowska umożliwiła Andrzejowi Tomczakowi powrót do Torunia i kontynuowanie pracy naukowej. W 1964 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a później objął kierownictwo w Katedrze Archiwistyki i Nauk Pomocniczych. To pozwoliło Andrzejowi Tomczakowi rozwinąć dziedzinę archiwistyki w UMK, czego skutkiem była przemiana Instytutu Historii na Instytut Historii i Archiwistyki. Była to wówczas jedyna tak jednostka w naszym kraju.
W 1974 roku Andrzej Tomczak uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a siedem lat później profesora zwyczajnego. Decyzję o przejściu na emeryturę podjął w 1992 roku, jednak nie rezygnując z pracy ze studentami, czy prowadzenia badań naukowych. Dorobek Andrzeja Tomczaka liczy ponad 350 pozycji, w których podejmował tematy archiwistyki, kartografii, historii archiwów, czy historii politycznej Polski w XVI w. Prof. Tomczak został uhonorowany także tytułem Convallaria Copernicana nadawanym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika.