Zmiany w budżecie oświaty. Co się zmieni?

0
1490

Toruńscy radni zaakceptowali nowe rozporządzenia odnośnie rozdzielenia budżetu miejskiego na najbliższe lata. Zyska na tym oświata. Plan czeka na realizację

29 października na sesji Rady Miasta zostały przegłosowane i zaakceptowane nowe wytyczne odnośnie finansowania toruńskiej oświaty, infrastruktury i kredytowania. Oszczędności w kasie wygenerowane przez miejskie spółki, pozwalają na zaplanowane rozlokowanie i zasilenie odpowiednich sektorów, które potrzebują tego najbardziej. Jednym z nich jest oświata, którą miasto planuje zasilić o blisko 10,5 mln złotych. Ze wspominanej kwoty, aż 8,6 mln zostanie przeznaczone na wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli. Jest to związane z koniecznością zatrudnienia nowych nauczycieli po wejściu w życie rozporządzeń o szkolnictwie sześciolatków. Od września 2014 r. w podstawówkach jest o 1260 uczniów więcej. Daje to 78 nowych oddziałów, co z kolei skutkuje zatrudnieniem dodatkowych 124 nauczycieli. Pozostała kwota, która oscyluje w granicach 1,7 mln złotych, zostanie przeznaczona dla placówek niepublicznych.

Pieniądze przeznaczone na wynagrodzenia w oświacie będą bezpośrednio skutkować wzrostem płacy minimalnej. Obecnie zarobki osób zatrudnionych w toruńskiej oświacie są wyższe od płacy minimalnej, jednakże układ zbiorowy gwarantuje wzrost wynagrodzenia o tyle samo, o ile wzrasta płaca minimalna. Dalsze kalkulacje wykazują, że wydatki będą również związane z przejściem nauczycieli na wyższy stopień awansu zawodowego i zapłatą za nadgodziny, których jest ok. 400 miesięcznie, jak również z wypłatą odpraw emerytalnych.

Resztę oszczędności (blisko 700 tys. złotych) również przeznaczono na oświatę i kulturę. 150 tys. złotych przeznaczono na zakup 9-osobowego samochodu do przewozu dzieci, w tym niepełnosprawnych, dla Zespołu Szkół nr 26 (w przyszłym roku szkoła dostanie kolejny, 19-osobowy pojazd). 99 tys. złotych otrzyma Toruńska Orkiestra Symfoniczna, tyle samo otrzyma Dwór Artusa i Baj Pomorski. Prawie 50 tys. złotych to dotacja dla MOSiR na nowy telebim na Tor-Torze, a kolejne 190 tys. zł – na urządzenie do uzdatniania wody w mini aquaparku przy ul. Hallera.

Pozostałe oszczędności miasto chce przeznaczyć na szybką spłatę raty forfaitingowej za budowę mieszkań komunalnych przy ul. Drzymały. Szybsza spłata przyczyni się do zmniejszenia zadłużenia.