Znamy wstępne projekty do budżetu obywatelskiego

0
1097

W ramach budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021 złożono 147 poprawnych formalnie wniosków. Przypomnijmy, w puli do rozdysponowania na miejskie i osiedlowe projekty jest 7,58 mln zł 

Najwięcej propozycji tradycyjnie wpłynęło do puli ogólnomiejskiej – 34. W pulach lokalnych rekordzistą jest Bydgoskie, skąd wpłynęło 20 propozycji. Dalej Chełmińskie z 15 wnioskami oraz Kaszczorek z 14 wnioskami. Zaskoczeniem są Stawki, gdzie mamy tylko 2 projekty poprawne formalnie. O co wnioskują torunianie? Tak procentowo rozkładają się poszczególne grupy tematyczne:

  • 25% – rekreacja i sport,
  • 24% – zieleń, zwierzęta, ekologia,
  • 20% – drogi, chodniki, drogi rowerowe, miejsca parkingowe, oświetlenia, przejścia dla pieszych,
  • 11% – aktywność społeczna, imprezy i animacje osiedlowe,
  • 7% – place zabaw,
  • 13% – pozostałe.

Wśród wielu ciekawych pomysłów znalazły się: budowa nowego skateparku przy Bulwarze Filadelfijskim, mini park linowy na Skarpie, Zielona Brama Podgórza, zakup armatki śnieżnej do naśnieżania torów saneczkowych i osiedlowych górek, sterylizacja 300 toruńskich kotów wolno żyjących, utworzenie pierwszego Pumptracku na lewobrzeżu, czy przywrócenie Portu Drzewnego dla mieszkańców Torunia. Zestawienie wszystkich wniosków spełniających wymogi formalne dostępne jest TUTAJ.

Co dalej? do 24 lipca można składać opinie i uwagi do wniosków. Jednocześnie rozpoczyna się analiza merytoryczna propozycji, obejmująca m.in. kwestie prawne, analizę własności terenów, analizę zgodności z miejscowymi planami zagospodarowania, wycenę kosztów realizacji, zgodność projektów z planami i strategiami przyjętymi przez miasto, racjonalność wydatku publicznego, ewentualne konflikty z już realizowanymi lub zaplanowanymi działaniami, itd. W ramach analiz i uzgodnień z wnioskodawcami mogą się zdarzyć przesunięcia projektów pomiędzy pulą ogólnomiejską i pulami lokalnymi (w obie strony), zmiany w zakresach proponowanych we wnioskach czy rozdzielenie lub łączenie projektów. Wyniki analizy merytorycznej, w postaci listy projektów do głosowania, poznamy 11 września.