Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

0
1457

Czy mieszkając w mieście, jesteśmy skazani na wieczny pęd? Czy tylko na wsi, na przedmieściach możemy żyć w zgodzie z naturą? Toruń udowadnia, że korzystanie z wielkomiejskich atrakcji, nie wyklucza życia wśród zieleni, bez pośpiechu. Jak to możliwe? Sprawdź.

Czym jest slow life?

Idea slow life ma już ponad dwie dekady. Przez ten czas wielokrotnie ewoluowała, zmieniała się. Dlatego mamy już nie tylko slow life, ale też slow food, slow design czy slow parenting. Ostatnimi czasy prym wiedzie idea „powolnego życia”. Bowiem większość z nas ma dość pędu i stresu doświadczanego na co dzień. Z Narodowego Testu Zdrowia Polaków przygotowanego przez portal Medonet wynika, że nerwowych sytuacji co najmniej kilka razy w tygodniu doświadcza 55 proc. z nas (przewlekły stres odczuwa 24 proc.) Co zatem zrobić, aby zniwelować stres? Jak odpocząć i złapać równowagę? Z podpowiedzią przychodzi filozofia slow life. Mówi ona o odnalezieniu balansu i harmonii w codzienności, a także o bliskim kontakcie z naturą. To synonim życia we własnym tempie, na własnych zasadach. I w miejscu, które pozwala nam odetchnąć.

To gdzie i jak mieszkamy, jest bardzo istotne przy szukaniu życiowej równowagi. Mieszkanie urządzone w zgodzie z filozofią slow powinno być przytulne, sprzyjać odprężeniu i ukojeniu. Dobrze, gdy jest przestronne i otoczone jasnymi barwami. Równie istotna co wnętrze jest także okolica naszego „M”. Filozofii „wolnego, spokojnego życia” sprzyja bliski kontakt z naturą – otoczenie lasów, parków czy innych zieleńców.

Blisko natury – choć w mieście

Zieleń w Toruniu stanowi aż 30 proc. powierzchni miasta. Znajdziemy tu zatem wiele miejsc do wypoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu. Przyroda na wyciągnięcie ręki to dla wielu kupujących istotne kryterium przy wyborze mieszkania. Jak mówi Kinga Jonowska, Zastępca Kierownika Sprzedaży w PUH Lem-Bud Sp. z o.o. – Osiedla realizowane w otoczeniu natury cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie atrakcyjne są mieszkania położone w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych, jak również mieszkania z ogródkami czy tarasami. Dla Kupujących istotne znaczenie ma także zagospodarowanie zieleni na osiedlu. Inwestycje realizowane w pobliżu terenów zielonych i rekreacyjnych stanowią w pewnym sensie ucieczkę od miejskiego zgiełku, dodatkowo sprzyjając aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Na przykładzie Torunia widzimy, że możliwe jest pogodzenie chęci życia w bliskości z naturą z  pragnieniem codziennego komfortu, jakie daje miejska lokalizacja mieszkania. Z jednej strony torunianie mają wszystko to, co oferuje aglomeracja, m.in.: dostęp do kultury, rozrywki, nauki,  liczne usługi czy dobrą komunikację, a z drugiej strony mogą wypoczywać wśród zieleni. Ten złoty środek wpływa na popularność Torunia i na to, że powstaje tu wiele interesujących projektów deweloperskich. W marcu na portalu RynekPierwony.pl dostępnych było 369  nieruchomości w 19 inwestycjach. Średnia cena za mkw. wymarzonego „M” wyniosła 7208 zł. A średni metraż oscylował w granicach 60,58 mkw.

Slow life w inwestycjach architektonicznych

Spokoju można zaznać nie tylko z dala od miasta. Także w sercu aglomeracji udaje się wkomponować kameralne projekty urbanistyczne, które cieszą się dużą popularnością. Potwierdzają to wyniki Rankingu Inwestycji portalu RynekPierwotny.pl. Zestawienie obejmuje najpopularniejsze toruńskie inwestycje w pierwszym kwartale 2021 roku.

Jednym z miejsc, gdzie można żyć w zgodzie z filozofią slow life, jest Osiedle Botanika II (drugie miejsce w Rankingu). Położone jest niewiele ponad cztery kilometry od centrum, a znaleźć w nim można wszystko, czego szukają miłośnicy natury i spokojnego życia. Jak mówi Kinga Jonowska – Tym, co wyróżnia Osiedle Botanika to starannie zaprojektowana zielona przestrzeń wewnątrz osiedla. Projekt kontynuuje nasze dotychczasowe założenia – priorytetem zawsze jest pozostawienie możliwie najwięcej istniejących drzew. Ponadto wewnątrz osiedla ruch kołowy został maksymalnie ograniczony, co dodatkowo wzmacnia poczucie intymności. Inwestycja stanowi doskonałą propozycję dla osób, które cenią sobie bliskość przyrody, a jednocześnie nie chcą rezygnować z udogodnień życia w mieście.

Elewacja Osiedla Botanika pokryta jest barwami ziemi, które pomagają ukoić zmysły. W idei slow life kolorystyka jest bardzo istotna. Najmilej widziane są monochromatyczne i stonowane kolory takie jak biel, czerń czy beż.

W filozofię „powolnego życia” wpisują się także Apartamenty Krasińskiego (pierwsze miejsce w Rankingu). Położone są zaledwie 5 minut spacerem od Centrum Starówki. Mimo doskonałej lokalizacji projekt nie został pozbawiony kontaktu z naturą. Nieopodal przebiega Wisła, a w niedalekiej odległości położony jest Park Miejski. Z kolei brązowy medalista Rankingu Osiedle Naturia to miejsce, gdzie architektura przeplata się z przyrodą. W obrębie wejść do budynków i w holach zastosowano elementy wykończenia z naturalnego drewna. Elewacja budynku została pokryta stonowanymi i kojącymi barwami.

Wszystkie nagrodzone projekty deweloperskie charakteryzują się prostotą formy, minimalizmem i designem w zgodzie z naturą. I choć położone są w prężnie rozwijającym się Toruniu, to oferują wszystko to, co potrzebne do życia w rytmie slow.

Chcesz wiedzieć więcej na temat najpopularniejszych inwestycji w Toruniu? Sprawdź RI na RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/torun/ocena-q1-2021/