Jadąc przez miasto można spotkać na swojej drodze mnóstwo barierek. Część z nich nie sięga nawet kolana i służą jako zabezpieczenie przed przejazdem na drugą stronę. Są one niezwykle mocne i umożliwiają zatrzymanie pojazdu jadącego z dużą prędkością. Można spotkać również zabezpieczenia, które są wyższe. Spełniają one kilka zadań. Przede wszystkim uniemożliwiają pieszym wejście na drogę, spowalniają rowerzystów oraz zabezpieczają pieszych przed samochodami. Zastanawiasz się, dlaczego ich obecność jest tak istotna? Jak wyglądałoby miasto, gdyby barierki drogowe zostały zlikwidowane?
Barierki drogowe chronią pieszych przed samochodami, nad którymi kierowcy stracili kontrolę
W zdecydowaniej większości barierki drogowe są stawiane po to, żeby chronić pieszych. Zdarza się, że w okolicy zakrętu kierowca straci panowanie nad samochodem. Wówczas istnieje ryzyko, że pojazd uderzy w ludzi, doprowadzając do poważnych uszkodzeń. Bariery chodnikowe znacznie spowalniają auto i mają uniemożliwiać przejechanie pojazdu na chodnik.
Bariery drogowe mają uniemożliwić pieszym wejście na drogę
Bariery drogowe, na przykład barierki u11a znacznie utrudniają pieszym wejście na drogę. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Osoba, która znajduje się poza chodnikiem stanowi duże zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego przejścia są odpowiednio zabezpieczane, szczególnie z myślą o dzieciach. One nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, często doprowadzając do sytuacji, kiedy konieczna jest interwencja osób dorosłych lub odpowiednich służb.
Jak wygląda dobrze wykonana bariera drogowa? Kto odpowiada za ich produkcję?
Dobrze wykonana bariera drogowa jest solidna i posiada dobrze połączone ze sobą elementy. Powinna być wykonywana przez profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą, jak zespawać bariery drogowe stalowe. Dzięki temu jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że bariera drogowa spełni swoje zadanie.
Barierki u12a powinny być również widoczne z daleka i jasno dawać do zrozumienia, że w miejscu, gdzie znajdują się bariery ochronne drogowe biegnie krawędź drogi lub tor tramwajowy. Muszą być ustawione tak, żeby umożliwiały pieszym odpowiednie reagowanie.
Barierki ochronne są wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają doświadczenie w spawaniu podobnych elementów. Niezbędnym elementem jest tutaj odpowiedzialność za wykonane usługi oraz pewność, że produkty w pełni spełniają wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Dzięki temu można mieć pewność, że miasto zadbało o jak najlepsze bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów.