Znalezienie dobrych ubezpieczeń dla auta to niemałe wyzwanie i wcale niełatwa sprawa. Na co zwracać uwagę, wybierając polisy OC i AC, żeby mieć pewność odpowiedniej ochrony i korzystnej ceny? Sprawdź już teraz!
OC
Zacznijmy od ubezpieczenia obowiązkowego dla wszystkich aut zarejestrowanych nad Wisłą, czyli OC. Bez względu na wiek, wartość i stan techniczny musi być nim objęty każdy samochód wyposażony w polskie tablice rejestracyjne. Za brak aktualnej polisy, który odpowiednie organy wykrywają automatycznie, grożą wysokie kary finansowe, dlatego nie ma przed nim ucieczki. Specyfiką OC jest to, że jego warunki są niezmienne bez względu na wysokość składki. To oznacza, że dobre ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej powinno być jak najtańsze.
Wybierając OC, skup się wyłącznie na tym, żeby jego cena była jak najniższa. Najkorzystniejszą ofertę na rynku możesz znaleźć na dwa sposoby: albo we własnym zakresie, posługując się specjalnymi porównywarkami, albo u agenta ubezpieczeniowego, który wykona kalkulację za Ciebie. W ten sposób łatwo wyszukasz tanie ubezpieczenie OC w całej Polsce, nie tylko w Toruniu.
AC
Z autocasco nie jest tak łatwo. Wybierając tę polisę, należy bowiem uwzględnić nie tylko cenę, choć oczywiście jest ona istotna, ale przede wszystkim zakres ochrony. AC powinno być dopasowane do Twoich indywidualnych wymagań, potrzeb i możliwości finansowych. W odróżnieniu od OC warunki, wysokość składki i zakres ochrony autocasco zależą w pełni od danego towarzystwa. Na jakie czynniki wobec tego zwracać uwagę przy wyborze AC?
Najważniejszy jest oczywiście zakres, który powinien obejmować wszystkie ryzyka, na jakich Ci zależy. Ubezpieczenie od kradzieży, szkody z własnej winy czy zniszczenia auta z powodu zdarzeń losowych (np. gradobicie, wandalizm, powódź) to minimum. Kolejna kwestia to suma ubezpieczenia, która powinna odpowiadać wartości Twojego samochodu. Zorientuj się także, jak wysoki musi być wkład własny, czyli kwota, o jaką zostanie potrącone ewentualne odszkodowanie.
Zanim wykupisz AC, dowiedz się, w jaki sposób jest wyceniana szkoda. W przypadku wariantu gotówkowego (kosztorysowego) w ramach odszkodowania otrzymujesz pieniądze i we własnym zakresie wykonujesz naprawę, a w wariancie bezgotówkowym (warsztatowym) wszystkie rozliczenia odbywają się pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a warsztatem.
Sprawdź także, czy warunki autocasco gwarantują użycie oryginalnych części zamiennych i czy suma ubezpieczenia jest stała, czy zmienna. Ostatnia sprawa, na którą warto zwrócić uwagę, to wysokość franszyzy integralnej, czyli minimalnej wyceny szkody, poniżej której towarzystwa zastrzegają sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania.