Zdanie egzaminu na prawo jazdy i posiadanie swojego pieszego samochodu to marzenie wielu młodych osób, które wkraczają w dorosłość. Nic dziwnego – własne cztery kółka zapewniają poczucie wolności i ułatwiają swobodne przemieszczanie się. Jazda samochodem w zatłoczonych miastach i na drogach szybkiego ruchu niesie ze sobą jednak dużą odpowiedzialność. Samo zdanie egzaminu nie czyni nas kierowcami o umiejętnościach legendarnego Stiga. Konieczne jest zdobycie doświadczenia i odpowiedniej techniki. Szczególnie istotna jest nauka tak zwanej jazdy defensywnej
Jazda defensywna – co to takiego?
Jazda defensywna (ang. defensive driving) to swego rodzaju cała filozofia prowadzenia pojazdów. Składa się na nią szereg zasad i dobrych praktyk, związanych z techniką, przepisami, a nawet psychologią kierowcy. W wielu krajach na świecie defensive driving stanowi integralną część szkolenia przyszłych kierowców. W Polsce, wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, coraz popularniejsze stają się dodatkowe kursy i szkolenia w ośrodkach doskonalenia jazdy.
Defense driving – zasady
Na początku warto wyjaśnić jedno z częstszych nieporozumień. Jazda defensywna nie oznacza powolnego poruszania się samochodem i nie wiąże się z nieprzychylnymi spojrzeniami pozostałych członków ruchu drogowego. Jazda defensywna opiera się na świadomym przygotowaniu do podróży i późniejszej skutecznej, odpowiedzialnej i bezpiecznej jeździe.
Przygotowanie do jazdy to jedna z częściej zaniedbywanych czynności. Zasady jazdy defensywnej zwracają uwagę, by kierowca był zawsze wypoczęty i znał trasę, którą zamierza jechać (nieważne, czy jest to kilkunastominutowy dojazd do pracy czy wielogodzinna wyprawa na wakacje). W ten sposób zapewniamy sobie spokojny przebieg trasy, bez niepotrzebnych niespodzianek. Ważne jest również wybieranie sprawdzonych i bezpiecznych dróg.
Kierowca, który chce jeździć bezpiecznie, musi również cały czas obserwować drogę i jej otoczenie. Warto, by cały czas był świadomy tego, co dzieje się nie tylko tuż przed samochodem, ale też kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów do przodu. Tylko w ten sposób będzie mógł odpowiednio wcześnie zareagować na ewentualne zagrożenie.
Kolejna kwestia to przewidywanie zachowań innych kierowców. Jazda defensywna zakłada szacunek dla pozostałych uczestników ruchu. Należy przewidywać potencjalne scenariusze i nigdy nie zakładać, że inni kierowcy zachowają się w określonej sytuacji tak jak my. Działa to również w drugą stronę – nie możemy zaskakiwać innych kierowców nagłymi i niesygnalizowanymi manewrami.
Przestrzeganie zasad ruchu drogowego to bardzo istotny aspekt jazdy defensywnej. Stosując się do znaków drogowych, w szczególności do ograniczeń prędkości, znacząco zwiększamy swoje bezpieczeństwo.
Poznaj swój samochód
Defensive driving to znacznie więcej niż tylko lista zasad bezpiecznego prowadzenia samochodu. Istotne jest również doskonalenie techniki jazdy i dobre poznanie samochodu. Chodzi tutaj zwłaszcza o naukę kontrolowania pojazdu w trudnych warunkach i radzenie sobie podczas sytuacji awaryjnych (omijanie przeszkód, wychodzenie z poślizgu). Tego typu umiejętności zdobędziemy na kursie w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy ODTJ RAJDER. Doświadczeni trenerzy przekażą nam przy okazji wiele cennych wskazówek i informacji dotyczących systemów bezpieczeństwa montowanych we współczesnych samochodach.