Od 16 do 25 czerwca 2018 r. będziemy głosować na 119 projektów do Budżetu Partycypacyjnego 2019. Głosowanie odbędzie się drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną i w dziewięciu punktach, gdzie pojawią się urny do wrzucania głosów
7 070 000 zł (6% podatku od nieruchomości, który wpłynął do miejskiej kasy w 2017 r.) to pula środków przeznaczona do podziału w Budżecie Partycypacyjnym 2019. 70 procent tej kwoty (4 949 000 zł) jest przeznaczonych na pulę lokalną (13 list lokalnych), a 30 procent (2 121 000 zł) na pulę ogólnomiejską. Pula lokalna zostanie podzielona na 13 części (zgodnie z podziałem na jednostki pomocnicze gminy – tzw. okręgi). Wg reguły wynikającej z regulaminu budżetu partycypacyjnego, połowę kwoty osiedlowej dzieli się na trzynaście równych części pomiędzy wszystkie okręgi, 1/4 proporcjonalnie do liczby mieszkańców okręgu i pozostałą 1/4 proporcjonalnie do powierzchni okręgu. Na podstawie tego podziału największa kwota przypada dla Bydgoskiego, a najmniejsza dla Czerniewic.
Wartość wszystkich 119 projektów, które trafiły na listę do głosowania to 16 730 000 zł – w przypadku niektórych osiedli wartość jest wyższa niż dostępne środki, ale są też osiedla, na których wartość projektów, które będą poddane pod głosowanie nie przewyższa dostępnej kwoty.
Łącznie do Budżetu Partycypacyjnego 2019 wpłynęły 154 projekty. – 119 z nich, czyli 77 procent z nich znalazło się na liście do głosowania. To nieco większy procent niż w ubiegłym roku. 4 z projektów to zadania już realizowane lub zaplanowane do realizacji, 5 projektów zostało wycofanych przez wnioskodawcę a 26 odrzuconych, głównie ze względów formalnych – wyjaśnia dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT Paweł Piotrowicz.
W tym roku w procedurze Budżetu Partycypacyjnego została zastosowana dwustopniowa weryfikacja, na podstawie której 6 odrzuconych w pierwszym etapie projektów wróciło na listę do głosowania po doszczegółowieniu przez wnioskodawców. – W tym szerzej rozpatrywaliśmy i konsultowaliśmy projekty z mieszkańcami. Projekty, które zostały odrzucone miały w większości błędy formalne, ale zdarzały się również takie, co do których mieliśmy wątpliwości co do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy ogólnodostępności projektu. W trakcie weryfikacji wpływały do nas odwołania i na ich podstawie część projektów znalazła się na liście do głosowania – zaznacza skarbnik miasta Torunia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz
Głosowanie na projekty będzie trwać 10 dni – od 16 do 25 czerwca. Głosować będzie można trzema drogami:
- za pośrednictwem strony internetowej www.budzet.torun.pl,
- przysłać kartę pocztą na adres: Urząd Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń,
- wrzucić kartę do urny w wyznaczonym punkcie do głosowania:
Na stronie głównej miasta można znaleźć:
- listę projektów do głosowania „NA LISTĘ DO GŁOSOWANIA”
- listę projektów „Już realizowanych lub zaplanowanych”
- listę projektów „Wycofanych przez wnioskodawcę”
- listę projektów „Odrzuconych”
- prezentację w PDF dotycząca BP 2019
Źródło: materiały prasowe Urzędu Miasta Torunia