Zdarzają się sytuacje, kiedy to podatnicy płacą więcej podatku dochodowego niż powinni. Oczywiście w pewnym momencie otrzymuje się wtedy zwrot podatku. Nie trzeba dokumentować na co zostaną przeznaczone otrzymane w ten sposób środki finansowe od organu skarbowego. Kwoty zwrotów mogą sięgać kilku tysięcy złotych. Z nadpłatą można zrobić, co tylko się chce. Korzysta się w takich przypadkach z kilku podstawowych scenariuszy, przygotowanych dla podatników
Opłacenie zaległości podatkowych
W pierwszej kolejności nadpłata powędruje na konto opłacenia wszelkich zaległości podatkowych, które pojawiły się na koncie danej osoby. Nie trzeba będzie się tym zajmować osobiście, ponieważ Urząd Skarbowy automatycznie skieruje zwrot podatku na poczet takich zaległości, aby zostały one zniwelowane. Podatnik nie musi wtedy wypełniać żadnych niepotrzebnych wniosków. Cała procedura odbywa się oczywiście za jego wiedzą, ale nie trzeba w tym uczestniczyć bezpośrednio.
Zaległości mogą być bardzo wygórowane, więc warto kontrolować swoją historię podatkową, bo w pewnym momencie może się okazać, że podatnik nie za bardzo nad nią panuje. Może się też przytrafić zainteresowanym taka sytuacja, w której nadpłata nie będzie starczała na opłacenie zaległości. Fiskus zwróci się więc do podatnika o zapłacenie pozostałej kwoty w możliwie jak najszybszym terminie. Potrzebne są na to jednak dodatkowe pieniądze, a tymi nie wszyscy dysponują. Problemy z organem skarbowym nie należą jednak do przyjemnych doświadczeń, więc trzeba starać się ich unikać.
Nadpłata skierowana na przyszłe podatki
Rozliczenie PIT zależne jest od podatnika, każdy musi zadbać o to, aby w rozliczeniu znalazły się prawdziwe informacje, bez ukrywania jakichkolwiek dochodów. Nadpłatę podatku można także skierować na przyszłe podatki, jeśli chce się mieć jakieś zobowiązanie finansowe, a pieniądze ze zwrotu podatku aktualnie nie są danej osobie do niczego potrzebne. Urzędy Skarbowe spotykają się z takimi przypadkami, konieczne jest jednak wypełnienie odpowiedniego wniosku, aby można było poczynić taki krok zgodnie z prawem podatkowym obowiązującym w Polsce. We wniosku muszą znaleźć się następujące dane:
- imię i nazwisko podatnika,
- adres zamieszkania,
- numer PESEL,
- kwota do nadpłaty oraz rodzaj podatku,
- podpis.
Na takie posunięcie zdecydować mogą się też firmy. W takich sytuacjach trzeba będzie podać nazwę firmy, jej siedzibę oraz numer NIP. Nie należy zapominać też o wskazaniu adresata. Tak złożony wniosek na pewno zostanie rozpatrzony przez organ skarbowy, a decyzja przekazana podatnikowi, gdy ujrzy ona światło dzienne.
Oczywiście nie trzeba decydować się na powyższe kroki. Komfortową sytuację mają osoby nie posiadające na swoich kontach zaległości podatkowych. Pieniądze mogą one wydać na własne potrzeby, a więc np. na zorganizowanie wesela, wyjazdu zagranicznego lub też sfinansowanie rehabilitacji. Wydatków ludzie mają bardzo dużo, więc na pewno pieniądze ze zwrotu podatku zostaną pożytecznie wydane, na bardzo ważne sprawy życiowe.
Jak rozliczyć podatki przez Internet?
W Internecie istnieje wiele usług ułatwiających rozliczenie podatków. Platforma Pitax.pl jest szczególnie godna polecenia z uwagi na prostotę wypełniania formularzy PIT i przesyłania ich do odpowiedniego Urzędu Skarbowego