Bezpieczna podróż w 3 krokach

0
1083

Tylko w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło ponad 3 tys. osób. I choć część zdarzeń spowodowana jest czynnikami niezależnymi od samych kierowców, to w dużej mierze, dzięki ich odpowiedniemu zachowaniu, można by ich uniknąć

Bez względu na to czy jedziesz w daleką podróż, czy wybierasz się autem do osiedlowego sklepu, musisz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów. Jednak zbliżający się okres świąteczny to czas, kiedy ze względu na wzmożony ruch i trudne warunki musisz zachować szczególną ostrożność.

Zadbaj o stan techniczny auta

Coś w Twoim samochodzie stuka, piszczy, brzęczy? To nie najlepszy znak. Zanim wyruszysz, nawet w krótką trasę, upewnij się, że stan techniczny pojazdu jest dobry. Sprawdź, czy hamulce są sprawne, wszystkie żarówki działają i czy posiadasz odpowiednią ilość wymaganych płynów. Warto również zwrócić uwagę na elementy, który mogą łagodzić skutki ewentualnych zdarzeń, takie jak: poduszki i kurtyny powietrzne, pasy bezpieczeństwa, zagłówki czy foteliki dziecięce. Pamiętaj, że stan techniczny samochodu i zainstalowanego w nim wyposażenia ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżujących nim osób.

Pomyśl o skutkach

Każdego dnia w wyniku wypadków samochodowych ginie w Polsce 8 osób. Pokryciem kosztów likwidacji szkód oraz wypłatą odszkodowań zajmują się towarzystwa ubezpieczeniowe. Są do tego zobligowane ustawą. Ta sama ustawa zobowiązuje kierowców do posiadania ubezpieczenia OC. Właściciel pojazdu, który spowoduje wypadek lub kolizję, nie posiadając jednocześnie wykupionej polisy OC, wszystkie koszty zdarzenia będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. A będą one z pewnością duże wyższe niż zakup OC. Ubezpieczyciel pokrywa koszty szkód do ustalonych przez Komisję Europejską sum gwarancyjnych. Obecnie wynoszą one:

  • 5 mln euro – szkody osobowe,

  • 1 mln euro – szkody majątkowe.

Jeśli myślisz, że podwyżki cen obowiązkowego ubezpieczenia muszą odbić się niekorzystnie również na Tobie, mamy dobrą wiadomość. Wystarczy, że porównasz oferty kilku ubezpieczycieli, np. w kalkulatorze Ubezpieczamy Auto, a przekonasz się, że istnieje szansa na zakup taniego OC.

Nie przemęczaj się

To oczywiste, że jeśli jedziesz w daleką podróż, jak najszybciej chciałbyś znaleźć się w miejscu docelowym. Krótkie przejażdżki np. ze względu na korki w godzinach szczytu, również mogą dotkliwie uprzykrzyć spędzony w samochodzie czas. Ważne jest, żebyś w każdej sytuacji zachował spokój i dostosował prędkość do panujących warunków oraz obowiązujących przepisów. Rób częste przerwy, dotleniaj się i rozciągaj. Nie wsiadaj za kółko po zarwanej nocy lub długim, stresującym dniu w pracy. Jeśli Twój organizm nie będzie wystarczająco wypoczęty, Twoja koncentracja i refleks nie będą na najwyższym poziomie. A w przypadku prowadzenia auta, nie ma miejsca na rozwiązania pośrednie.

Oczywiście do zasad bezpiecznego kierowcy moglibyśmy dorzucić jeszcze kilka ważnych punktów, jak chociażby:

  • znajomość przepisów drogowych,

  • odpowiednie wyposażenie samochodu,

  • wcześniejsze planowanie trasy,

  • odpowiednie zabezpieczenie bagażu,

  • brak używania urządzeń elektronicznych.

Zasad tych nie możesz traktować wybiórczo. Prawdziwe bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim jesteś w stanie zapewnić, tylko stosując się do wszystkich reguł jednocześnie.