Instytucja Toruńskiego Roweru Miejskiego prężnie się rozwija. W tym roku powstało kilkanaście nowych stacji, co łącznie daje nam 25 miejsc, w których będziemy mogli wypożyczać rowery. A ile ich będzie? Aż 250 sztuk!
Lokalizacje, w których zainstalowano stacje zostały wybrane na podstawie ankiet, w których można było oddać swój głos na wybrane miejsce. Wszystko po to, by spełnić oczekiwania mieszkańców Torunia i ułatwić im dostęp do TRM. Na sześć stacji pieniądze wyłożyło miasto. Reszta to tzw. stacje patronackie – czyli sponsorowane przez miejskie oraz prywatne przedsiębiorstwa.
Cieszyć mogą się studenci, którzy będą mogli wypożyczyć rowery sprzed akademika, Od Nowy, Akademickiego Centrum Sportowego przy ul. św. Józefa czy przy ul. Kościuszki/Świętopełka w pobliżu Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych. Stacje pojawią się również m.in. na Barbarce czy parkingu przy ul. Bażyńskich. Problem pojawił się jednak przy Dworcu Głównym PKP – tamtejsza stacja nadal nie działa. Dzieje się tak, ze względu na remont dworca, ale jak zapewniają pracownicy Urzędu Miasta – niedługo znajdzie się tam miejsce na stację, które nie będzie kolidowało z remontem.
Jak korzystać z Toruńskiego Roweru Miejskiego?
Najpierw trzeba się zarejestrować i uiścić opłatę inicjalną za rejestrację w wysokości 20 zł. Pierwsze 20 minut jest darmowe, a wypożyczenie roweru na czas do 60 minut kosztuje tylko złotówkę. Za każdą następną płaci się o 2 złote więcej. Toruński Rower Miejski cieszy się sporą popularnością – jest łatwy w obsłudze i zdecydowanie ułatwia poruszanie się po mieście. W zeszłym roku, gdy miasto liczyło 13 stacji, zarejestrowano 42 tys. wypożyczeń i 4,5 tys. zarejestrowanych użytkowników. W tym roku, ze względu na nowopowstałe stacje te liczby będę o wiele większe.
– O dużej popularności Toruńskiego Roweru Miejskiego usłyszałem w radiu. Wcześniej tych stacji było mniej i nie występowały w miejscach, w których bywam, więc ta usługa mnie nie interesowała. W tym roku powstało ich o wiele więcej, nawet niedaleko mojego domu. Teraz więc sam z przyjemnością zamienię samochód i autobusy na rower, co z pewnością pozytywnie odbije się na mojej kondycji. Myślę, że to dobry pomysł, ponieważ łatwość i dostępność tej usługi sprawia, że ludzie decydują się na taki sposób poruszania po mieście. Mieszkam daleko od centrum, więc, gdy będę chciał pospacerować nad Wisłą – skieruję się na stację TRM, a nie na przystanek autobusowy, jak bywało wcześniej. Kluczyki od auta zostawię w domu – mówi Maciej, student Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Wszystkie stacje Toruńskiego Roweru Miejskiego:
– Rynek Staromiejski
– Plac św. Katarzyny
– Plac Rapackiego
– Bulwar – Brama Klasztorna
– Szosa Chełmińska – targowisko
– ul. Gagarina – biblioteka
– ul. Broniewskiego – Tesco
– ul. Hallera – basen
– Szosa Chełmińska – Polo
– Toruń Główny – PKP
– ul. Dziewulskiego – komisariat
– ul. Konstytucji 3 Maja – Maciej
– ul. Dąbrowskiego – dworzec
– Wały gen. Sikorskiego – urząd
– ul. Bema – Tor-Tor
– ul. Przysiecka – Barbarka
– ul. Bażyńskich – basen
– Toruń Wschodni – PKP
– ul. Kościuszki/Świętopełka
– ul Mickiewicza/Tujakowskiego
– ul. Gagarina – Od Nowa
– ul. Rydygiera
– ul. Kolankowskiego
– ul. św. Klemensa/św. Józefa
– ul. Legionów – rondo Czadcy
– Barbarka
Regulamin i szczegóły TRM na https://www.trm24.pl/