Kurtyny wodne mają pomóc w czasie upałów. Trzy lokalizacje

0
1169
Kurtyny wodne pomogą mieszkańcom Torunia w upalne dni (fot. torun.pl)

W związku z upałami, miasto oddaje do dyspozycji torunian kurtyny wodne. Dla ochłody działać będą trzy kurtyny: od 30.05. na Rynku Staromiejskim i placu Rapackiego oraz od 31.05 także na Rynku Nowomiejskim. 

Kurtyny będą funkcjonować w najbardziej upalne dni tak długo, jak to tylko będzie konieczne. Woda jest pobierana z miejskich hydrantów.

Sprzęt został specjalnie zmodyfikowany na potrzeby walki z upałami przez Toruńskie Wodociągi. Oryginalnie kurtyny wodne są wykorzystywane do neutralizacji dymów i toksycznych gazów powstających na skutek pożarów. W porównaniu do sprzętu strażackiego, podstawową różnicą jest wielkość emitowanych kropel wody.Na skutek modyfikacji miejskie kurtyny wytwarzają bardzo drobną mgłę wodną. Chodzi o to, żeby delikatnie orzeźwiać, a nie zalewać przechodniów wodą. W przeciwieństwie do fontanny Cosmopolis, w przypadku kurtyn obieg wody nie jest zamknięty, więc woda nadaje się do użytku zewnętrznego. Każdy może podejść i zwilżyć głowę, twarz i ręce lub nawet całe ciało.

Lokalizacja kurtyn będzie zmieniana, aby nie tworzyć zbyt dużych kałuż. Nadzór nad kurtynami dodatkowo sprawuje Straż Miejska.

Upały – warto przestrzegać tych zasad

W czasie upałów lekarze najlepiej uniknąć przebywania na otwartej przestrzeni, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Wysokie temperatury wiążą się z nasileniem objawów chorób meteorotropowych oraz układu krążenia. Lekarze zalecają, by unikać bezpośrednio działających promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach południowych, kiedy temperatury i nasłonecznienie są największe. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny w czasie gorącego dnia, a także zbyt długie przebywanie na słońcu lub w przegrzanym pomieszczeniu mogą spowodować uraz termiczny.

Aby zminimalizować negatywne skutki wysokich temperatur i nie dopuścić do oparzeń słonecznych, odwodnień i omdleń trzeba przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim należy regularnie pić duże ilości wody, szczególnie niegazowanej, a także zakładać luźne ubrania (nie z tworzyw sztucznych) w jasnym kolorze, które odbijają promieniowanie słońca oraz pomagają utrzymywać normalną temperaturę ciała. Ważna jest także odpowiednia dieta, eliminująca spożywanie potraw ciężkostrawnych i tłustych na rzecz lekkich posiłków z dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Skórę trzeba chronić kremem z filtrem UV, oczy okularami z ciemnymi szkłami ochronnymi, a twarz i głowę kapeluszem z szerokim rondem, chustką lub czapką z daszkiem. Unikać należy także skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować bowiem wystąpienie efektu hipotermii.

Źródło: torun.pl