We wtorek naszą redakcję odwiedzili uczniowie klasy IC z III Liceum Ogólnokształcącego im. S.B. Lindego w Toruniu. Wybór był nieprzypadkowy, ponieważ redakcja chillitorun.pl już od dłuższego czasu podejmuje współpracę z toruńskim ogólniakiem, a sama klasa, która nas odwiedziła, jest o profilu językowo-medialnym. Uczniowie mieli okazję poznać pracę dziennikarza od kuchni, zweryfikować swoją wiedzę na temat mediów, a dzięki wyniesionej wiedzy odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy nadaję się na dziennikarza?”
III liceum Ogólnokształcące im. S.B. Lindego w Toruniu już od lat kształci przyszłych dziennikarzy. W samej naszej redakcji pracuje aż pięciu absolwentów tego ogólniaka, a w toruńskich mediach jeszcze by się kilku znalazło. Przyszli adepci dziennikarstwa mogą uczęszczać do klasy o profilu językowo-medialnym, gdzie nabywają pierwszej wiedzy na temat funkcjonowania mediów. W ramach zajęć odwiedzają również toruńskie redakcje. We wtorek zaszczyt goszczenia w swoich progach uczniów „Trójki” miała redakcja Chilli Toruń. Siedzibę przy ul. Goździkowej odwiedziło blisko trzydziestu uczniów wraz z mgr Anną Potulską, która na co dzień naucza historii, a dodatkowo prowadzi również zajęcia medialne. Licealiści mieli okazję poznać redaktorów naszego portalu oraz usłyszeć o ich zawodowych doświadczeniach, a także tajnikach pracy dziennikarza.
– Moje nastawienie przed tymi zajęciami było pozytywne – mówi Julia Wernerowska, uczennica klasy IC. – Jestem towarzyska, „medialna” i od razu czułam, że mi się spodoba. Tak też się stało, było bardzo miło. Nie dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, ale wiele moich domysłów się potwierdziło. Na przykład to, że co roku w mediach pojawiają się te same informacje, ale tylko zawodowcy robią to tak, że jest to prawie niezauważalne. Potwierdziło się również to, że większość dziennikarzy nie ukończyła studiów w tym kierunku.
Zajęcia w naszej redakcji nie były warsztatami. Uczniowie nie mieli okazji pokazać swoich umiejętności, ale to również ich czeka podczas… warsztatów. Została wyrażona chęć i wola przeprowadzenia podobnych zajęć na terenie „Trójki”. Czego więc nauczyli się młodzi adepci dziennikarstwa? Przede wszystkim dowiedzieli się jak przebiega proces przygotowywania tekstu dziennikarskiego, usłyszeli o plusach i minusach pracy w mediach, opowiedzieli o tym, czym dla nich są media oraz zweryfikowali swoją wiedzę na ten temat. Odwiedziny były dobrą okazją do odpowiedzenia sobie na pytanie o własną przyszłość w tym zawodzie. Kilka osób się przekonało do tej pracy, a dzięki zasłyszanym anegdotom i podzieleniu się doświadczeniami przez naszych redaktorów, jeszcze z pewnością parę osób odnajdzie się w świecie mediów.
– Nie wiążę z dziennikarstwem przyszłości zawodowej. Myślę bardziej o zostaniu psychologiem, terapeutą, ale może jako pasję rozwinę kiedyś także i tę dziedzinę. Bardzo chętnie bym poszła na taki układ – twierdzi Wernerowska.
Dziękujemy uczniom klasy językowo-medialnej za wizytę w naszej redakcji i zachęcamy do rozwijania się w kierunku medialnym!