Na dzisiejszej konferencji prasowej Sławomir Mentzen podjął temat Twierdzy Toruń. Kandydat na prezydenta Torunia zamierza wykorzystać jej potencjał, jak i postawić kres procesowi niszczenia
XIX wieczna Twierdza Toruń składa się z ponad 200 obiektów, w tym 18 dużych fortów, będąc jednym z najatrakcyjniejszych zespołów fortyfikacyjnych w skali europejskiej i jednym z większych w Polsce. Niestety w wyniku zaniedbania większość z obiektów nie przynosi chluby naszemu miastu.
– Schrony i forty popadają w ruinę. Elementy metalowe są kradzione na złom, drewniane zabierane na opał, niektóre forty zalewa woda, koczują w nich bezdomni, którzy napadają na turystów zainteresowanych fortami – wylicza Sławomir Mentzen. – Miasto swoich kluczowych dokumentach, takich jak Strategia Rozwoju Miasta uwzględnia bezcenną wartość fortyfikacji oraz konieczność ich rewitalizacji, ale za deklaracjami nie idą czyny. Na 18 dużych fortów do zwiedzania przystosowany jest zaledwie jeden.
CZYTAJ TAKŻE: Przywrócą do życia toruńskie forty? Mają plan i jasną koncepcję!
Mentzen uważa, że Toruń powinien iść śladem Poznania, gdzie od kilku lat działa Zespół ds. fortyfikacji, który opracowuje i wdraża wieloletnią strategię dla tamtejszej fortyfikacji. Według niego nasze miasto musi zacząć ograniczyć dewastację fortów. Powinny w nich się pojawiać patrole Straży Miejskiej lub policji. Kolejnym ma być wpisanie fortyfikacji do Gminnego Programu Rewitalizacji.
– W Toruniu działają stowarzyszenia miłośników fortów – podkreśla Mentzen. – Niestety miasto nie jest zainteresowane współpracą z nimi. Miłośnicy muszą płacić Toruniowi rynkowe stawki za dzierżawę fortów a następnie utrzymywać je i rewitalizować za własne pieniądze. Stowarzyszenia mają też zakaz podnajmowania powierzchni podmiotom trzecim. Inaczej jest w Poznaniu, gdzie podnajem jest kolejnym źródłem pieniędzy koniecznych na utrzymanie fortów.
Jednym z pomysłów Sławomira Mentzena jest zorganizowanie Dni Twierdzy Toruń.
– W Poznaniu podczas Dni Twierdzy Poznań kilkanaście tysięcy turystów może zwiedzić 12 obiektów, poza tymi dniami do zwiedzania dostosowanych jest 6 fortów – dodaje. – Dni Twierdzy Toruń mogłyby być największą tego typu imprezą w tej części Europy i przyciągać wielu turystów spoza Polski. Udostępnienie turystom kilkunastu fortów sprawiłoby, że Toruń będzie miał kolejną atrakcję turystyczną, która uzasadniała będzie przedłużenie pobytu w mieście o jeden dzień.
ZOBACZ WIĘCEJ: Bogusław Wołoszański i jego „Sensacje XX wieku” w toruńskich fortach! (FOTO)
Mentzen skrytykował również niegospodarność władz miasta
– Koszt podstawowych napraw i ratowania fortów przed kompletną ruiną może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na budynek. Nie są to nieosiągalne pieniądze w skali miasta. Toruń jednak pozwala na dewastację fortów a jednocześnie wydaje ponad 20 mln zł na Muzeum Twierdzy Toruń, gdzie turyści będą mogli oglądać eksponaty oraz prezentacje na temat Twierdzy. Inwestujemy ogromne środki w Muzeum jednocześnie zaniedbując autentyczny i oryginalny zabytek – niemal kompletnie zachowany zespół fortów – zakończył niezależny kandydat na prezydenta Torunia.
Historia, o której nie wszyscy zapomnieli – toruńscy pasjonaci uprzątnęli kolejny fort!