W przeszłości zajmował się działalnością konspiracyjną. Był członkiem Armii Krajowej oraz II Armii Wojska Polskiego. Sporo uczynił dla NSZZ „Solidarność”, a w Toruniu był jednym z liderów partii. 29 listopada zmarł prof. Tadeusz Grudziński – wybitny toruński uczony
Prof. Grudziński urodził się w 1924 roku w Woli Karczewskiej na Mazowszu. Tam spędził młodzieńcze lata swojego życia, które zostały jednak zakłócone przez wybuch II Wojny Światowej. W czasie konfliktu profesor działał w konspiracji. Następnie wstąpił w szeregi Armii Krajowej oraz II Armii Wojska Polskiego. Tuż po wojnie Tadeusz Grudziński przybył do Torunia, gdzie podjął naukę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Tam studiował historię pod okiem profesora Bronisława Włodarskiego.
W 1980 roku już jako pracownik UMK przyłączył się do działalności opozycyjnej przeciwko komunie. Był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Ta struktura jednak upadła, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Wskutek tego Tadeusz Grudziński z powrotem zajął się pracą na UMK, a trwała ona jeszcze pięć lat. W 1985 roku Grudziński przeszedł na emeryturę.
Świętej pamięci profesor był mediewistą. Jego spectrum zainteresowań były przede wszystkim wydarzenia z wieków od X do XII. W swoich publikacjach opisywał wydarzenia kulturowe, polityczne oraz społeczne, które miały miejsce w tym okresie. Szczególną uwagę poświęcał monografiom na temat konfliktu Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem oraz polityki papieża Grzegorza VII względem Europy Wschodniej.
Synem profesora jest Przemysław Grudziński – dwukrotny wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca na amerykańskich uczelniach oraz ambasador RP w Waszyngtonie i Helsinkach.
Tadeusz Grudziński zmarł 29 listopada. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 grudnia.