Tygodnik „Wprost” w najnowszym wydaniu opublikował ranking miast. Na pierwszym miejscu sklasyfikowano Gdańsk. Toruń natomiast zajął w nim osiemnaste miejsce. Jakie czynniki brano pod uwagę?
To pierwszy taki ranking „Wprost”. Uwzględniono w nim 66 miast na prawach powiatu. Zestawienie zostało opracowane na podstawie danych Ministerstwa Finansów, Głównego Urzędu Statystycznego oraz ankiet nadesłanych przez poszczególne miasta. Pod uwagę brano dochody własne, nakłady inwestycyjne na jednego mieszkańca w dwóch ostatnich latach, zadłużenie, a także to jak samorządy radziły sobie z pozyskiwaniem środków unijnych.
Analizie poddano też wydatki na transport, środowisko i kulturę. Sprawdzono również poziom bezrobocia, liczbę nowych podmiotów gospodarczych, wydanych pozwoleń na budowę oraz plany zagospodarowania przestrzennego. Uwzględniony został poziom bezpieczeństwa, liczba miejsc w przedszkolach i przychodni lekarskich, długość ścieżek rowerowych, udział terenów zieleni w ogólnej powierzchni miasta. Analizowano również wyniki egzaminów gimnazjalnych, budżet partycypacyjny, liczbę świadczonych e-usług w urzędzie miasta, procent spraw załatwianych drogą elektroniczną w urzędzie, liczbę hotspotów utworzonych przez urząd miasta, kwestie ekologii i udogodnienia dla niepełnosprawnych. Każdy parametr miał określoną wagę. Kryteria zostały zgrupowane w trzech obszarach. Maksymalnie po 10 pkt można było otrzymać za finanse, jakość życia i otwartość na biznes.
Wszystkie powyższe kryteria zaklasyfikowały Toruń na 18. miejscu w rankingu. Na pierwszym miejscu uplasował się Gdańsk, dalej Gliwice, Warszawa, Olsztyn, Kraków, Katowice, Poznań, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Rzeszów, Gdynia, Tarnów, Szczecin, Świnoujście, Jaworzno, Lublin i Opole. Tuż za Toruniem znalazły się takie miasta jak Białystok i Rybnik.