Zarządzanie i gospodarowanie historycznymi zespołami fortyfikacyjnymi to temat kluczowy dla ich właścicieli. Odpowiednio zadbana fortyfikacja potrafi ściągnąć dziesiątki turystów. Jak odpowiednio zadbać o zabytkowe zabudowania obronne od strony finansowej i gospodarczej? O tym opowiedzą prelegenci podczas konferencji „Dawne fortyfikacje – dla turystyki, rekreacji i kultury”
12 maja rozpoczęło się czterodniowe sympozjum, w trakcie którego zostaną poruszone zagadnienia, dotyczące kujawsko-pomorskich fortyfikacji. Nasze województwo ma niezwykle bogaty zespół zabudowań obronnych, pochodzących z przeróżnych okresów historycznych. Gamę otwiera gród w Biskupinie a zamykają forty i bunkry polskie i niemieckie, znajdujące się chociażby w Toruniu. Ważne jest, żeby dbać o te wszystkie miejsca, które stanowią atrakcję dla wielu turystów, odwiedzających nasze województwo.
– Rozsiane po całym regionie dawne obiekty fortyfikacyjne, to świadectwo bogatej historii naszego regionu i ważna część dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza, w której drzemie ogromny potencjał. Mamy w regionie dobre przykłady dostosowania powojskowych budowli do nowych funkcji. Wiele z nich wciąż jednak czeka na zagospodarowanie i rewitalizację – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Organizatorzy za cel spotkania sympozjum stawiają sobie przedyskutowanie problemów, z jakimi stykają się zarządzający fortyfikacjami. Nie mniej ważne jest pozyskanie wiedzy o tym, jak zdobyć i wykorzystać dotacje w nowej perspektywie finansowej UE. Tym samym sympozjum zostało podzielone na następujące bloki tematyczne:
– zabytkowe fortyfikacje nowożytne na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – stan a perspektywy zagospodarowania.
– osiągnięcia w rewaloryzacji i zagospodarowaniu zespołów fortecznych współfinansowane ze środków UE w latach 2007-2013 – wnioski
– zarządzanie zabytkowymi fortyfikacjami z perspektywy jednostek skarbu państwa, samorządu terytorialnego, podmiotów gospodarczych i stowarzyszeń.
– możliwości aplikowania środków UE z nowej perspektywy finansowej na cele zagospodarowania dawnych fortyfikacji.
Konferencja odbywa się zarówno w Toruniu jak i w Bydgoszczy. Za organizację odpowiada Urząd Marszałkowski, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami O/Toruń i Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji w Toruniu.