Plan Junckera obejmie Toruń – 240 milionów na rozbudowę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (wizualizacja)

0
2340

W czwartek sfinalizowano trzeci i zarazem ostatni etap finansowania medycznego pakietu stulecia. W ramach programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych w Kujawsko-Pomorskiem, toruński Wojewódzki Szpital Zespolony dostanie blisko 240 milionów złotych na rozbudowę obiektu. Jakie plany czekają na realizację?

Dopięcie ostatniego etapu pakietu dla naszego województwa, zwiastuje rozpoczęcie ogromnej inwestycji w toruńskim obiekcie. Wszystko odbywa się w ramach programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych regionu, finansowanego z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, zwanego inaczej Planem Junckera.

Podpisana w Warszawie umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym jest pierwszą tego typu, która jednocześnie uruchamia środki Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych dla sektora publicznego w Polsce. Przyszła przebudowa w ogólnym rozrachunku będzie kosztowała dokładnie 238,5 miliona złotych i zakłada szereg zaplanowanych wcześniej modernizacji całego obiektu, aby przystosować go przede wszystkim do standardów panujących w całej Europie. Są to działania niezbędne dla placówki, ze względu na niedostatek powierzchni i konieczność połączenia oddziałów psychiatrycznego oraz zakaźnego z głównym zapleczem diagnostycznym.

Inwestycja przewiduje gruntowną modernizację gmachu głównego, do którego zostaną dobudowane nowe skrzydła. Powstaną także nowe pawilony dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, w tym pawilonu administracyjnego, który w swoich planach ma również uwzględnioną aptekę. Całość dopełni wzniesienie trzykondygnacyjnego parkingu.

„Korzystają pacjenci, a personel pracuje w godnych warunkach” – Marszałek Piotr Całbecki

k-1
Wiceprezes EBI Vazil Hudák podkreślił, że jest to pionierski projekt, który powinien być inspiracją dla pozostałych regionów i państw członkowskich (fot. Mikołaj Kuras/kujawsko-pomorskie.pl)

Dalsze plany remontowe zakładają również stworzenie dobrze zorganizowanego oddziału ratunkowego, dysponującego własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym. W planach znalazł się także główny blok operacyjny szpitala, w tym blisko 318 nowych miejsc dla pacjentów na oddziałach zabiegowych, oraz lądowisko dla helikopterów.

Pozostała część wsparcia finansowego będzie warta blisko pół miliarda złotych, na które złożą się pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środki własne placówki i samorządu województwa. Po zakończeniu prac, w kompleksie będzie dostępnych prawie 1 000 miejsc dla pacjentów, w tym blisko 200 psychiatrycznych i 40 w segmencie zakaźnym.

źródło galerii wizualizacyjnej: kujawsko-pomorskie.pl