Bogata oferta naukowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wzmocni się o kolejną pozycję. W roku akademickim 2016/2017 pojawi się kolejny kierunek studiów – wyczekiwana psychologia
Z pewnością wzbudzi ona spore zainteresowanie wśród kandydatów na studia, ponieważ kierunek ten jest bardzo popularny. O studia psychologiczne starano się na UMK już w 1945 roku. Zaangażowanie w tej sprawie wykazywał prof. Andrzej Lewicki – jeden z twórców polskiej psychologii klinicznej. Niestety, nie udało się tego zorganizować, a prof. Lewicki musiał przenieść się do Poznania. Jego starania dokończy jednak jego córka – prof. Maria Lewicka z Uniwersytetu Warszawskiego, która już wkrótce będzie tworzyła psychologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
– Jestem torunianką, tu spędziłam dzieciństwo. Dzieliliśmy mieszkanie z prof. Władysławem Dziewulskim, sąsiadując z prof. Wilhelminą Iwanowską. Jednak propozycję utworzenia psychologii na UMK podjęłam nie tylko ze względów sentymentalnych, jest szansa na utworzenie tu bardzo mocnego kierunku – mówi prof. Maria Lewicka.
Kadrę psychologii tworzyć będą wybitni specjaliści z najsilniejszych polskich ośrodków, którzy zdecydowali się przeprowadzić na stałe do Torunia. W środowisku krąży opinia, że psychologia na UMK będzie jedną z najlepszych w kraju.
– Będziemy mieli oczywiście psychologię kliniczną, ale chcemy też rozwijać specjalizacje, których nie ma na innych uczelniach. Wielkim potencjałem UMK jest Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii z tomografem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego – mówi prof. Lewicka.
Studia mają mieć charakter interdyscyplinarny, psychologowie będą współpracować nie tylko z Collegium Medicum, kognitywistami czy socjologami, ale np. z geografami w zakresie badań nad pamięcią społeczną.
Nowy kierunek zostanie uruchomiony w roku akademickim 2016/2017 jako jednolite studia magisterskie. W pierwszym roku przyjętych zostanie 50 studentów. Od początku będą uczestniczyli w badaniach klinicznych, a każdy z nich znajdzie się pod opieką tutora.