Szpital na Bielanach rośnie w oczach – za nami dwieście dni budowy

0
1490

Siedem miesięcy temu wbita została pierwsza łopata na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Obecnie zaawansowanie inwestycji wynosi 14 procent. Przy wnoszeniu lecznicy pracuje aktualnie około 300 osób

Na terenie budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Bielanach praca wre już od ponad 200 dni. Elementy konstrukcyjne zachodniej części nowego gmachu głównego sięgają już stropu nad ostatnią kondygnacją, a w zmontowanym w technologii prefabrykowanej budynku parkingowym trwa wylewanie posadzek. W środę, 2 sierpnia, teren budowy odwiedził marszałek Piotr Całbecki.

Dwieście dni intensywnych prac przy dobrej pogodzie spowodowało, że wyprzedziliśmy harmonogram inwestycji – mówi Piotr Całbecki. – Widać już nie tylko zarys, ale również ściany budynków, a część z nich przykryta jest także dachem. Trwają też prace instalacyjne. To dobrze wykorzystany czas przez firmę Budimex, która jest wykonawcą inwestycji. Dziękuję mieszkańcom i pacjentom za przychylność dla tej budowy i wyrozumiałość. Zdajemy sobie sprawę, że prowadzone na niej prace są uciążliwe. Mamy nadzieje, że jak najszybciej uporamy się z tymi najbardziej hałaśliwymi.

Obecnie na budowie pracuje około 300 osób, jednak w szczytowych momentach ma ich być dwa razy więcej. Dostrzec można również 5 dużych dźwigów (żurawi wieżowych) oraz 5 mniejszych dźwigów samobieżnych i wiele innych maszyn budowlanych. Przypomnijmy, że budowany na toruńskich Bielanach szpital ma być jednym z najnowocześniejszych w kraju. Prace mają potrwać 36 miesięcy, a ich koszt wynieść pół miliarda złotych. Wszystkie obiekty będą miały łączną powierzchnię 2,6 hektarów.

W ramach inwestycji powstanie nowy budynek główny, budynek administracyjny, budynek techniczny oraz budynki oddziałów zakaźnych i psychiatrycznych, a także parking wielopoziomowy. W nowym szpitalu ma być również ekologicznie. W sąsiedztwie powstającego nowego budynku głównego zmontowano i zasypano pierwszy (z czterech założonych) podziemny zbiornik retencyjny o pojemności 327 metrów sześciennych, który będzie zbierał deszczówkę na potrzeby spłukiwania toalet w całym kompleksie. Woda trafi do zbiornika przez system rynien i rur, potem zostanie podczyszczona.

Szpital ma też już trzy podziemne zbiorniki na wodę pitną, każdy o pojemności 372 metrów sześciennych – to na wypadek problemów z miejską siecią wodociągową. Wśród innych rozwiązań ekologicznych należy wymienić przede wszystkim system paneli fotowoltaicznych, z którego zielona energia elektryczna posłuży do zasilania zewnętrznego oświetlenia w całym kompleksie, oraz farmę solarną, która pozwoli w przyszłości obniżyć rachunki za ciepłą wodę.