Uniwersytet Mikołaja Kopernika potwierdził swoją silną pozycję w światowej elicie szkół wyższych. Po raz szósty został ujęty w renomowanym QS World University Rankings, który obejmuje 1000 najlepszych szkół wyższych na świecie, w tym jedynie 14 polskich uczelni
W rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: opinia wykładowców (40% oceny ogólnej), opinia pracodawców (10%), stosunek liczby studentów do liczby wykładowców (20%), tzw. cytacyjność publikacji naukowych na podstawie Scopus (20%), odsetek wykładowców zagranicznych (5%) oraz odsetek studentów zagranicznych (5%).
W tegorocznej odsłonie rankingu znalazło się 14 uczelni z Polski. Z naszego kraju sklasyfikowane zostały: Uniwersytet Warszawski (na 394. miejscu), Uniwersytet Jagielloński (na 411.), Politechnika Warszawska (w przedziale 601-650); a także Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechniki: Łódzka, Krakowska, Poznańska i Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Wrocławski (w grupie 801-1000).
Ranking przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym. Najważniejszym celem rankingu jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym.
UMK od kilku lat znajduje się w wąskim gronie polskich uczelni w QS World University Rankings. Zadebiutował w tym zestawieniu w 2013 r. Cztery lata później (w 2017 r.) po raz pierwszy uplasował się wśród 3% najlepszych uczelni na świecie.
Najnowszy QS World University Ranking
ZŁOTY UNIWERSYTET
Uniwersytet Mikołaja Kopernika jako jedyna uczelnia z Polski został odnotowany w prestiżowym Times Higher Education (THE) Golden Age University Rankings 2018. W zestawieniu uwzględniono 200 uczelni z całego globu, które zostały założone w latach 1945-1967 w następstwie drugiej wojnie światowej i mają mniej niż 80 lat. UMK uplasował się w przedziale 151-200.
Analizie poddano uczelnie wyższe z 44 różnych krajów. Najlepszy (podobnie jak w poprzednim roku) okazał się University of California, San Diego (USA). Spośród uniwersytetów europejskich najwyżej (na 7. miejscu) uplasował się Free University of Berlin (Niemcy).
Twórcy Golden Age University Rankings 2018 zastosowali przy przygotowywaniu zestawienia tę samą metodologię, co przy globalnym THE World University Rankings, jednym z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych rankingów szkół wyższych na świecie – obok Academic Ranking of World Universities (tzw. rankingu szanghajskiego) i QS World University Rankings. Biorąc pod uwagę trzy elementy misji uczelni: edukację, naukę i transfer wiedzy, szkoły wyższe oceniono za pomocą pięciu podstawowych kryteriów: nauczanie, umiędzynarodowienie, badania naukowe, cytacyjność i współpraca z biznesem.
Golden Age University Rankings 2018, którego nazwa nawiązuje do Złotego Wieku w globalnym szkolnictwie wyższym, został opublikowany 6 czerwca 2018 r., równolegle z Young University Rankings (dla uniwersytetów powstałych mniej niż 50 lat temu).
Źródło: Dział promocji i informacji UMK