Czym objawia się zespół cieśni nadgarstka?

0
1485

Zespół cieśni nadgarstka jest bolesną dolegliwością, która w dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Schorzenie dotyka przede wszystkim pracowników biurowych, sprzedawców, krawców, fryzjerów i operatorów maszyn. Jakie są jego objawy?

Ból, drętwienie i mrowienie

Zespół cieśni nadgarstka rozwija się z powodu uszkodzenia nerwu środkowego, znajdującego się w ciasnym kanale pomiędzy więzadłem a kośćmi nadgarstka. Częste zginanie i prostowanie dłoni prowadzi do powstawania mikrourazów, które przyczyniają się do pojawiania się stanu zapalnego i opuchlizny wokół kanału. Ucisk na nerw środkowy powoduje ból, drętwienie i mrowienie, które są najpowszechniejszymi objawami zespołu cieśni nadgarstka. Na portalu Ruszaj po zdrowie można przeczytać więcej o tym, komu grozi schorzenie.

Zespół cieśni nadgarstka objawy, które się lekceważy

Pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka łatwo zlekceważyć, jednak gdy pojawia się ból, chorzy szybko zgłaszają się do lekarza. Niestety, na leczenie czeka się dość długo, dlatego osoby znajdujące się w grupie ryzyka, powinny bacznie przyglądać się wszelkim dolegliwościom ze strony dłoni i nadgarstków. W początkowym stadium choroby pojawia się jedynie mrowienie, później występuje również drętwienie. Dość typowe jest częste drętwienie dłoni w nocy, które pojawia się bez żadnej wyraźnej przyczyny. Wraz z postępowaniem choroby, w nocy może występować także silny ból, który nie pozwala choremu spać (więcej na Ruszajpozdrowie.pl).

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka zależą od stopnia zaawansowania dolegliwości. Im szybciej dostrzeże się jej objawy i skonsultuje się je z ortopedą, tym mniej inwazyjne będzie leczenie. Aby zgłosić się jak najszybciej do specjalisty, warto wiedzieć jak najwięcej o ZCN – wszelkie informacje na jego temat są dostępne na http://ruszajpozdrowie.pl/zespol-ciesni-nadgarstka-objawy-po-ktorych-go-poznasz/.

W mało zaawansowanych postaciach choroby zwykle wystarczające jest zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także odpowiednich ćwiczeń i fizykoterapii. Jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, którym towarzyszy upuszczanie przedmiotów, pomocna może być terapia ultradźwiękami, rozciąganie mięśni dłoni i w okolicy nadgarstka, a także mobilizacja nerwu pośrodkowego. Gdy rehabilitacja nie daje efektów, chory może zostać skierowany za zabieg operacyjny. Po jego przeprowadzeniu powrót do normalnego funkcjonowania zajmuje około 3 miesięcy.